HPV den Kurtulun, Altın Öneriler ..  Blog Yazılar
 

 

HPV den Hızlı Kurtulmak İçin 10 ALTIN ÖNERİ

HPV hastalarının  giderek arttığı son yıllarda değişik  önlemlerinin yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak HPV den  korunmada  ve hızlı şekilde vücuttan önemli bir role sahip.

HPV bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir ilaç ve yöntem olmasa da sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirerek, HPV enfeksiyonunun hızlı geçirmemizi ve HPV  tekrarından korunmamızı sağlayabilir.

D vitamini depolarınızı doldurun!

Yeterli D vitamini seviyesine sahip olmayan  kişilerin HPV  hastalığından  hızlı kurtulma  oranı yüzde 52 azalıyor.

D vitamini bağışıklık sisteminde kritik bir rol oynuyor.

Yapılan araştırmalar yeterli D vitamini alamayan kişilerin HPV enfeksiyonunu daha uzun geçirdiğini kanıtlıyor.

D vitamininin en iyi kaynağı güneş olmasıyla birlikte, öğle saatlerinde 30 dakika güneşlenmek ve D vitamininden zengin besinler; somon, alabalık, pisi balığı, kılıç balığı,  yumurta, süt çeşitleri , yağ oranı düşük sütler, badem sütü, soya sütü ve kültür mantarlarını beslenmenizde bulundurmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Etkili bir enfeksiyon savar olan C vitaminini düzenli alın!

Özellikle  HPV  ve Herpes  gibi viral enfeksiyonlarda C vitamini besin kaynaklarından olan kuşburnu, hibikus, kızılcık, brokoli, karnabahar, renkli biberler, maydanoz, kivi, ıspanak, alabaş, limon, portakal, greyfurt gibi besinleri ve bunlardan yapılmış sebze sularını tüketmek vücutta birikmiş ağır metalleri ve toksin atıklarını temizleyerek virüslerle savaşır.

Bağışıklık sisteminin kalkanı: Çinko

Çinko  hücresel bağışıklık sisteminin temel öğelerinden biridir.

HPV ile savaşmak için Çinko değerlerini besin yoluyla desteklemek için ana ve ara öğünlerinizde özellikle balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta tercih edin.

Probiyotiklere sofralarınızda mutlaka yer verin!

 Besin desteklerinin  ve özellikle probiyotiklerin sindirim sistemi ve bağırsaklar için faydalı olduğunu bildiğimiz kadar bağışıklık sistemi üzerine de önemli etkisi vardır.

Bu yüzden genital siğil ve HPV hastalarının  laktofermente gıdalar tüketmek önemlidir.

Evde  kişiler tarafından fermente edilmiş turşular özellikle pancar ve lahana turşusu,  kombucha, sirkeler, özellikle erme sirkesi HPV için  önemli doğal probiyotik kaynaklarındandır.

 

E vitamini ile bağışıklığınızı destekleyin!

Yeterli miktarda alındığında Viral enfeksiyon hastalıklarına ve HPV virüsüne  ve bununla mücadele karşı vücudu koruyor.

Soğuk sıkım zeytinyağı, avokado yağı, çörek otu yağı, hindistan cevizi yağı, balık yağları, kabuklu yemişler ve tohum yağları gibi iyi kalite olan fonksiyonel yağları beslenmenizde bulundurmanız gkondilom hastalarında bağışıklığınızı destekler.

Glutatyon ile bağışıklık gücünüzü artırın!

HPV den kurtulmak için bağışıklığı güçlendiren  Glutatyon vücudumuzun en önemli antioksidanlarının başında gelir ve dolasıyla bağışıklığımızdaki rolü elzemdir.

Glutatyon sentezini arttırmak için; yumurta, ev yapımı yoğurt, kefir, beyaz ve kırmızı et, soğan, sarımsak, karnabahar, lahana, et, balık, yumurta, süt ürünleri, et ve kemik suyunu beslenmenize mutlaka ekleyin.

Kaliteli protein kaynakları tercih edin!

Genital siğil ve HPV hastası erkek ve kadınlar tarafından kaliteli protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi, vücutta oluşan yıkımı yapıma çevirmesi ve karaciğer fonksiyonları için oldukça önemlidir.

Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, organik tavuk, hindi ve deniz balığı gibi gıdalar  virüs enfeksiyonu HSV ve HPV li hastalar için proteinin en iyi kaynaklarıdır.

İdeal kilonuzu koruyun!

Tün DNA virüslerinde olduğu gibi HPV hastalarının da ideal kiloda olmak bağışıklık sistemi için önem taşır.

Çünkü yağ dokusu fazla olan bireylerin savaşçı hücreleri, T lenfositler, enfeksiyon ve virüs kovucu mekanizmaları daha yavaştır.

Obezitenin HPV  enfeksiyonu  şiddetini arttırdığı, bireylerde hüvre değişikliği ve genital siğil oluşumunu tetiklediği,  human papilloma virüsün bulaşmasında ilişkili olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar artmaktadır.

Her gün 10-14 bardak su

HPV ve Su;

Tüm vücut sisteminin çalışması, HPV toksinlerin vücuttan atılması, besinlerin hücrelerimize ulaşması ve bu virüslerin etkisiz hale gelmesine yardımcı olur.

Bu nedenle günde en az iki litre su içilmesi genel sağlığımızın korunması açısından önemlidir.

 

Düzenli Uyku hijyeninize önem verin!

Tüm HPV enfeksiyu ile mücadele  eden bireyler , sağlıklı kalmak ve gereken yaşamsal bazı fizyolojik onarımlar yalnızca uyku sırasında         yerine getirilebilir.

Doğru zamanda, yeterli uyku,  mental ve fiziksel sağlığı korur.

Yapılan araştırmalar düzensiz uykunun bağışıklık sistemini düşürdüğünü ve hPV nin vücuttan atılmasını yavaşlatıp genital siğillerin tekrerrını sağladığı  göstermiştir.

Bu yüzden düzenli ve kaliteli uyumaya özen gösterin, günde  en az 6-8 saat

 

 

HPV Dış Ortamdan Bulaşır Mı? (Video)

 


  HPV  / Genital Siğil Tedavisi için BİZE ULAŞIN
 

HPV Kulübü,  Diğer HPV Hikayeleri Anasayfa

UYARI !!!

HPV kulübünde deneyimlerinizi ve hikayenizi mi paylaşmak istiyorsunuz?? hpvdoktoru@gmail.com  adresine  mail atabilirsiniz. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz deneyimlerinizi, HPV hikayenizi gerçek  kimlik bilgileriniz olmadan ve belirteçler kullanmadan payşabilirsiniz. Mail adresiniz sanal ortamda paylaşılmayacak ve aynı şekilde sanal ortamda cevap verilmeyecektir.