HPV Belirtileri, Bulguları..
 

HPV Belirti Veriri Mi?

HPV nadiren belirti verir. Cinsel bölgede genital siğiller sıklıkla değişik büyüklükte kabarıklıklar, kondilom olarak hissedilebilir, ama bazıları çok küçük olup hasta tarafından fark edilmeyebilir.

Zaman zaman yeni oluşan siğiller genital bölgede hafif kaşıntı yapabilir, ama çoğu HPV virusu lezyonları kanama,acı, kaşıntı, yanma, uyuşukluk ve benzeri belirtilere sebep olmayabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, siğil olsun veya olmasın bir jinekolojik muayene ile araştırılmalıdır.

Genital Kanserler bir HPV Belirtisi Midir?

HPV virüsünün tipine bağlı olarak bazı belirtiler rahim ağzı kanseri veya rahim ağzında kanser öncüsü hücreler ile oluşabilir ve bunlar değerlendirilmelidir. Bu rahim ağzı sorunları ile ilgili belirtiler cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı,kanama, adetler arasında düzensiz kanama veya yanma ve kaşıntı olmaksızın geçmeyen az veya bazen de bol miktarda inatçı anormal akıntıdır. Ancak tüm bu belirtiler başka nedenlerle de meydana gelebileceği de unutulmamalı, fakat tüm bu belirtiler bir kadın doğum muayenesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Genital HPV şikayetleri neler olabilir? Ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Erkeklerde ve Kadınlarda HPV Belirtileri Farklı Mıdır?

HPV ile enfekte olan bir kişide aşağıdakilerden biri veya daha fazlası meydana gelebilir:

Sessiz HPV enfeksiyonu:
HPV bulaşmış kişilerin çoğunda saptanabilir siğil veya diğer HPV ile ilişkili hastalıklar olmayabilir; bu olgular ancak mikroskopik hücresel değişiklikler olarak saptanabilenlerdir. Bu kişilerde olası HPV sayısı enfekte hücre başına çok düşüktür.
Bu yüzden sessiz HPV enfeksiyonu çıplak göz muayenesi, sitoloji ve hatta HPV testi ile saptanamayabilir ve sessiz HPV’li kişiler bulaştırıcı değildir.
Ancak virüs sessiz durumdan, siğil ve rahim ağzında hücresel değişiklikler gibi açık HPV hastalığına geçiş gösterebildiğinden, kişinin süresiz olarak hastalığı bulaştırmayacağı garanti edilemez.
Prezervatif kullanımı HPV bulaşmasını azaltabilir, ama özellikle prezervatifin kaplamadığı bölgelerde de virüs bulunup bulaşabilir, ayrıca prezervatif takılmadan önce, cinsel birleşme olmadan yapılan fiziksel temas da bulaşmaya sebep olabilir.

Subklinik HPV enfeksiyonu:
Alt genital bölgenin çıplak gözle ayırt edilemeyen hücre değişiklikler mevcuttur. En sık subklinik değişiklik rahim ağzının intraepiteliyal neoplazisidir,yani rahim ağzının kanser riski taşıyan değişikliği, displazi, CIN 1, CIN 2, CIN 3. Bu, cilde sirke , asetik asit uygulaması sonrasında mikroskop altında gözlenen, beyaza dönüşen bölgedir.
Subklinik HPV alt genital bölgenin herhangi bir bölgesinde bulunabilir ve birçok zaman, rahim ağzı da dahil HPV’ye bağlı olmayabilir. Bu nedenle biyopsi ile teşhis kanıtlanana kadar,doktorlar subklinik HPV tanımını kullanmada temkinli olmalılar.

Klinik , Bulgu Veren HPV:
Genital Siğiller yani kondilomlar ve dış genital bölgenin kanser riski taşıyan değişiklikleri (VİN 1, VİN 2, VİN 3, CİN 1,CİN 2, CİN 3,LSİL, LGSİL, HSİL, HGSİL,ASCUS,AGUS) ve rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) ve diğer alt genital bölge kanserleri genellikle çıplak gözle görülebilir.

 

Erkeklerde Boğazda ağrı HPV belirtisi midir?

Erkeklerde HPV virüsü tıpkı kadınlarda olduğu gibi  genital siğillere  diğer adı ile kondilomalra neden olabiliyor.
Siğiller sadece  genital bölgede değil ağız içinde  de kondilom  şikayeti de ortaya çıkabiliyor.
Ağızda,Dudaklarda, dilde boğazda  HPV siğil oluşumuna da neden olabildiğinden, ki burada anal etken oral seks,  erkeklerde ya da kadınlarda, boğaz bölgesindeki oral kanserin, larenks ve boğaz kanserinin de sebebi büyük oranla human papillornavirüs olmaktadır.

HPV öpüşme ile, havlu, tuvalet, dış ortam ve eşyadan da geçer mi?

Bazı HPV tipleri öpüşmek ile tükrük aracılığı da bulaşabilmektedir. Aynı zamanda “HPV Pozitif” olan kişilerde  ortak havlu kullanımı, ortak eşya, tuvalet ile bazı tiplerin de geçebildiği bazı yazarlar tarafından iddi edilmektedir.

Oral ve Anal Seks HPV bulaşması için büyük risk

Virüs, öpüşmek ile bulaşmanın yanında olsa da her iki cinste de anal seks  ya da oral seks ile kolaylıkla bulaşabilmektedir..

 

HPV Pozitif / HPV Belirtileri / HPV 16 ve HPV 18 , 31, 33 56 HPV Virüsü Tedavisi