Dr.Hakan Topalismailoğlu .. HPV Tedavisi
 

HPV Tedavisi... Başlarken..

HPV den kurtulmanız mümkün... HPV vücuttan %98 kişide belirli bir sürede atılır  ! Bağışıklık sisteminiz HPV virüsünü temizler

Yeter ki...

Genital Siğil / Kondilomunuz var ise öncelikle bunları en iyi şekilde tedavi ettirin ve vücudunuzdaki "virüs yükünü" azaltın

HPV ile ilgili tüm testleri tahlilleri ve incelemeleri düzenli yaptırın

Düzenli doktor  kontrollerinize  gidin ve HPV konusunda uzman bir doktor ile iletişime geçin..

Ve......

Mutlaka fakat mutlaka  özel yaşamınızı , alışkanlıklarınızı düzene sokun ve.... bağışıklığınızı en iyi şekilde virüslere karşı.. HPV ye karşı  güçlendirin. Nasıl Mı??

 

Op.Dr.Nevra  Topalismailoğlu  HPV ve bağışıklık Sistemi yazısında  HPV Pozitif kişlerin  Bağışıklık sistemini  en iyi şekilde nasıl güçlendirmeleri   mümkün olabilmekte  .. Kısa bir değerlendirmesi.... okuyun..

 

D Vitamini ve HPV ile Mücadele

HPV ile mücadelede en önemli sorun birden fazla tipi ve her HPV tipi bulunması ve her HPV tipinin de kişiye özel olup bağışıklık sistemi ile doğrudan alakalı olup farklı semptom ve sonuçlara yol açabilmesidir.

HPV Tedavisinde D Vitamini Önemli mi?

Son yıllarda yapılan çalışmalar DNA virüslerinin vücuttaki etkileri  , ki bunlardan biri de HPV virüsüdür, D vitamini düzeyleri ile  ilgili olabileceği yönündedir. Kısacası y eterli D vitamini düzeyinin sağlanmasının bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle hastalığa karşı vücut direncine katkı sağlayacağı yeterince mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

HPV den kurtulmak istiyorsanız D Vitamini Düzeyinize Baktırın

HPV de kurtulmak isteyenlere en önemli tavsiye bağışıklık sistemini güçlendirmektir.Sağlıklı beslenme, düzenli sigarasız ve stresten uzak bir hayat, vitamin/mineral desteği ve uykusuz kalmamak gibi faktörlerle HPV hastalığına karşı kişi direnci artacaktır. Ayrıca, D vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir role sahiptir.

Kanada da yapılan bir çalışmada HPV ile uzun süre mücadele eden, HPV pozitif kalan, HPV ye bağlı hücre değişikliği gelişen  kişilerde hemen hemen hepsinde kan tahlillerinde ortak değerin D Vitamini değerlerinde düşüklük olduğu tespit edildi. D vitamininin klasik etkileri yanında  DNA virüslerinde ve tabii ki HPV virüsünde bağışıklık sisteminde de  böylece önemli rol aldığı artık bilinmektedir.

D Vitamini Nedir?

D vitamini güneş ışığı ile temas sonucu deride üretilen, yağda çözünen bir pro hormondur.
 D vitaminin in reseptör düzeyindeki etkisi aktif D vitamini sayesinde oluşmaktadır.
Otuzdan fazla dokuda D vitamini reseptörleri bulunmaktadır.
D vitamininin iskelet sistemi dışındaki etkileri temelde hormon sekresyonunun, immün fonksiyonların, hücre proliferasyonu ve farklılaşmasının düzenlenmesi şeklinde sayılabilir.
Bağışıklı İmmün sistem, cilt hastalıkları, otoimmün hastalıklar, hipertansiyon, diabetes mellitus, konjestif kalp yetmezliği, HPV Virüsü, Covid 19 Korona Virüs  ve kanser D vitamini ile ilişkisi en çok araştırılan konular arasındadır. Bunun ötesinde, klinik pratikte immünomodülatör fonksiyonlara sahip olduğu da belirlenmiştir

Günlük ne kadar D vitamini alınmalıdır?

D vitamininin temel kaynağı olan güneş ışınlarından yeterince ve uygun şekilde yararlanılmalıdır. D vitamininin güneşten sağlanamadığı kış dönemlerinde ve D vitamini yeterlilik sınırı olan 30 ng/mL'nin altında olan bireyler doktor tavsiyesi şartı ile takviye almalıdır. Gerekli dozlar yaşa göre değiştiği için, yetişkinin alması gereken doz farklı olduğu için doktor gözetimi sonrası alınması çok önemlidir.

Kendi kendinize D vitamini takviyesi yapmayınız. Bireyin bir hastalıkla ilişkili D vitamini düzeyi düşüklüğü ile herhangi bir klinik şikayeti olmayan kişinin D vitamini düşüklüğünün farklı sonuçları olacaktır. Bu nedenle hekim gözetiminde doz verilmesi önemlidir. Görüldüğü üzere birçok değişkene bağlı olduğu için aile hekiminiz veya dahiliye uzmanından  yardım almadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

HPV Pozitif iseniz mutlaka kanda D Vitamini değerlerinize bakınız

Bağışıklık sistemi için D vitamin önemli role sahip. İnsan vücudu virüs ve bakterileri öldüren antimikrobiyal proteinleri üretmek için D vitaminine ihtiyaç duyar. Eğer vücut yeterli derecede D vitamini üretemezse virüs ve bakterilerle mücadelede zayıf kalır. Güneş iyi bir D vitaminidir. D vitamini balık, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Özellikle somon D vitamin kaynağı.

Sağlıklı kişiler D vitamini düzeylerinin en uygun aralıkta tutulmaya çalışılmasına özen gösterilmelidir. Serum D vitamini takiplerinin HPV hastalarında  rutin tetkikler arasına alınması önerilmelidir.

 

 

HPV vücuttan atılır, yeter ki bağışıklık sisteminizi güçlendirin, takiplerinizi düzenli olun, bu süreçte uzman hekim desteği alın ve HPV ye esir olmayın..

Op.Dr.Hakan Topalismailoğlu

 

 

 

Genital Siğil  Kondilom HPV Tedavisi Lazer
Op. Dr Hakan Topalismailoğlu

 

 


  HPV  / Genital Siğil Tedavisi için BİZE ULAŞIN
 

HPV Kulübü,  Diğer HPV Hikayeleri Anasayfa

UYARI !!!

HPV kulübünde deneyimlerinizi ve hikayenizi mi paylaşmak istiyorsunuz?? hpvdoktoru@gmail.com  adresine  mail atabilirsiniz. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz deneyimlerinizi, HPV hikayenizi gerçek  kimlik bilgileriniz olmadan ve belirteçler kullanmadan payşabilirsiniz. Mail adresiniz sanal ortamda paylaşılmayacak ve aynı şekilde sanal ortamda cevap verilmeyecektir.