HPV ve Ağız Boğaz Kanseri
 

HPV ne anlama gelir, insan papilloma virüsü nedir?

‘HPV virüsü ’ olarak da sıklıkla kısaltılan insan papilloma virüsü ( human papilloma virüs) , kadın ve erkeklerin çoğunluğunu yaşamlarının herhangi  bir döneminde infekte edecek olan çok yaygın bulaşıcı  bir virüstür.

HPV hangi bölgeleri etkiler? Erkek ve kadında HPV hangi bölgelerde görülür?

HPV toplumda özellikle deriyi ve vücudun farklı bölgelerini kaplayan nemli epitelyoz membranları etkiler.kan ile iletişimi yoktur, citten cilde temasla geçer Özellikle ;

•         ağız ve yutak

•         penis ve skrotum

•         anüs - makat

•         rahim ağzı

•         vajina

•         kasıklar

•         vulva

HPV tek bir virüs olarak mı sınıflanmıştır?

Hayır, HPV’nin tanımlanmış 180’den fazla farklı genetik  tipi vardır risk gurubuna göre 3 guruba ayrılmış olup bu 180 HPV  den her bir tip bir sayı ile adlandırılmıştır. HPV virüsünün  bazı tipleri  genital ve oral kanser dışı lezyonlarla ilişkilendirilmiştir, sadece kondilom yaparlar, ancak diğer tiplerin kansere neden oldukları bilinmektedir.

Tamamen HPV den kurtulmak mümkün mü?

Çoğu kadın ve erkek  için HPV enfeksiyonları herhangi bir belirtiye ve bulguya yol açmadan gelip geçmektedir. Aslında ise , bu  HPV virüs aylarca hatta yıllarca  herhangi bir semptom sergilemeden saklı ve etkisiz kalabilir. HPV  enfeksiyonundan kurtulamadığınız takdirde değişik bölgelerde oluşabilecek kanser riski altında olabilirsiniz. Bununla beraber ise ve asıl önemli , çoğu insan  HPV  virüsü vücutlarından belirli  atmakta ve HPV yi vücutlarından attıklarından haberleri bile olmamaktadır. Dolayısıyla vücut HPV yi bağışıklık sistemi ile belirli bir sürede kendiliğinden temizlendiği için takipli hastada kanser gelişme olasılığı da çok düşüktür.

HPV virüs ve kanser arasındaki bağlantı nedir?

 HPV ile kanser arasında çok sıkı bir bağlantı vardır. HPV kanser riski taşıyan bir enfeksiyondur. Yüksek riskli HPV ler olarak tanımlanan bazı HPV tipleri nin aralarında genital,anal, servikal, penis, vulva, vajina ve baş - boyun kanserleri olmak üzere belirli bölgelerde kanser tiplerinin gelişme riskini çok anlamlı bir şekilde yükselttiği bilinmektedir.

HPV  dil, dudak, damak, ağız ve boğaz kanseri yapar mı? Oral kanser ve HPV arasındaki ilişki  nedir ?

Son yıllarda yapılan araştırmalara  göre tüm kanserlerin %5’den fazlası HPv virüsü ile ilişkilendirilmektedir.

 HPV virüsü ; oro farenks olarak da adlandırılan gırtlağın gerisinde, dil kökünde , boğazda ve bademciklerde kansere sıklıkla neden olabilir. Bu kanserlere ağız-yutak kanseri yani orofarengeal  kanserler de denir ve bunlar  baş boyun kanserleri grubunda yer almakatdırlar. Her yıl dünya genelinde kadın ve erkeklerde ortalama 45.000 yeni baş boyun kanseri vakasının HPV enfeksiyonundan kaynaklandığı tahmin edilmektedir ve oral seks en önemli HPV nin boğaz kısmına bulaşma şeklidir.

Tüm bölgelerde kadın ve erkekte kanser ile en fazla ilişkilendirilmiş olan HPV  tipi ise HPV tip16’dır, yani kanser açısından en riskli olanıdır. Rahim ağzı / servikal kanserlerin %50-60’ı, baş boyun kanseri gibi serviks dışı kanserlerin ise %80-90’ı HPV tip 16 ile  ilişkilendirilmektedir. Baş boyun kanserleriyle ilgili ilişkilendirilmiş olan diğer yüksek riskli HPV tipleri ise  HPV18, 31 ve  HPV 33’tür, ancak  bu HPV tipleri ağız-boğaz kanserleri ile  HPV tip 16’ya kıyasla daha nadir tiplerdir.

HPV ile ilişkili baş ve boyun kanserleri toplumda ne kadar yaygındır?

HPV virüsünün sebep olduğu  baş boyun kanserinin insidansı  son yıllarda dünya genelinde hızla artmaktadır. HPV sebebi ile gelişen  ağız-boğaz, baş boyun kanseri olan hastalar genellikle genç, sağlıklı ve tipik sigara veya alkol bağımlılığı öyküsü olmayan kişilerdir.En sık sebebin oral seks ile HPV nin hatta öpüşme ile de bulaşma olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir.

 Dünya genelinde tüm orofarengeal kanserli hastaların %20-%90’ından HPV sorumludurBu oranın farklı olmasının sebebi, dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde bu yüzdeler kültürel farklılıklara, sunulan sağlık hizmetlerinin standartlarına ve ülkenin gelişmiş tanı oranlarına göre değişmektedir.

Kanada da yapılan bir araştırmada, HPV sonucu oluşan  ağız,boğaz, baş ve boyun kanseri ile cinsel davranış arasında bir bağlantı olduğu tespit edilmiştir. HPV virüsü  tek bir cinsel ilişkiyle de bulaşabilmesine rağmen, cinsel ilişkiye girilen kişi sayısı arttıkça bulaşma ve yayılma  risk de artmaktadır.

Hpv  ağız-boğaz enfeksiyonuna  karşı aşılanabilir miyim? HPV aşıları ağzı-boğaz kanserleri için kesin etkili midir?

HPV virüsünün  bazı tiplerine karşı koruma sağlayan piyasada bulunan üç aşı mevcuutur. Cervarix, Gardasil ve Gardasil 9. Aralarında genital kenserler l ve baş ve boyun kanserlerinin de bulunduğu bazı HPV ile ilişkili sorunlardan  korunmak için erkek ve kızların bu aşıları yaptırmaları önerilmektedir. Onaylı olan her üç aşı da özellikle en riskli ve en kanserojen olan HPV 16 yı hedefler.

.


  HPV  / Genital Siğil Tedavisi için BİZE ULAŞIN