Gebelikte Genital Siğil Tedavisi, HPV Normal Doğum Sezeryan Mı.. Hamilelikte Kondilom Tedavisi Şart Mı?

Doğum Sonrası HPV Pozitif Anne Adayları Ne Yapmalı
 

Hamilelik Ve HPV Nedir, Ne Yapmalı?

HPV virüsü (human papilloma virus) 120’den fazla tipi olan ve genellikle alt genital bölgede siğil, kanser riski taşıyan lezyonlar ve bazen de kanserlere yol açan, DNA grubuna ait bir virüstür.
HPV enfeksiyonu son zamanlarda toplumda giderek daha fazla görülmeye başlayan bir hastalıktır.

HPV enfeksiyonuna bağlı en sık şikayet cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğiller ya da başka bir adıyla kondilom lezyonları olmasına rağmen bazı riskli HPV tipleri kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere neden olabilmektedirler.

HPV virusu cinsel ilişki ile geçen bir hastalıktır. Cinsel bölgeyi enfekte eden HPV virüsleri temas yolu ile kolayca yayılırlar. HPV nin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir cinsel ilişki olması gerekmez, enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de bu viral hastalık partnere bulaşabilmektedir.

HPV nadiren de olsa ağız ve boğaza yerleşebildiği gibi normal doğum sırasında hpv ile enfekte gebeden bebeğe de bulaşabilmektedir.

Son Yıllarda Niçin Çok Sayıda  Gebelikte HPV vakası İle  karşılaşıyoruz?
Genital HPV enfeksiyonu maalesef bizim toplumuzda da çok yaygındır ve ülkemizde de cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur.
Son yıllarda konuşulmasının sebebi , artan turizm ,  globalleşme  ve özellikle  gençlerde cinselliğin gittikçe daha erken yaşlarda başlaması, medyanın son yıllarda HPV ve Rahim Ağzı Kanseri  ile  ilgili çok sayıda haber yapması ve tabii ki smear testi ve HPV testi gibi tetkiklerin artık hekimler, sağlık ocakları tarafından daha düzenli yapılması ile HPV enfeksiyonunun daha kolay tespit edilebilir olmasıdır

Bir cinsel aktif kişiye yaşam boyu HPV bulaşma olasılığı %70-80 arasında olduğu tahmin edilmektedir.
Bir çok kişi taşıyıcı olabilmektedir ve genital siğil, anormal smear testi ve HPV’nin diğer bulgularının görülmemesi nedeni ile HPV virüsü bulaşmış çoğu insan bundan habersizdir.

Gebelikte HPV belirtileri nelerdir, Hamilelerde HPV nasıl Belirti Verir

HPV nadiren belirti verir. HPV virüsü genelde siğil veya başka bir lezyonu olmadığından hasta tarafından anlaşılmaz. Hastalığın bulgular görülmese bu semptomlar ortaya sonradan çıkabilirler ve hastalığı başkasına bulaştırmak mümkün olmaktadır .
Kısacası HPV ile bir temas ve bulaşma olduktan sonra mutlaka hastalık ortaya çıkar diye bir kural yoktur, çıkmayabilir.
Birçok kişide HPV vücudun immunite denilen kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
Birçok kişide HPV vücudun immunite denilen kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
Veya kişi yıllarca hatta bazen ömrü boyunca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir fakat durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu duruma sessiz enfeksiyon da denmektedir.

HPV bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölge veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom adı da verilen siğillerin oluşmasıyla belirti verir.
Oral seks sonucu ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilir. Virüs bir kere vücuda girdiken sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste bu hastalık , enfeksiyon görülebilir ve birçok cinsel aktif kişi HPV virus için taşıyıcı olabilir.

HPV'nin en sık neden olduğu belirti genital bölgede görülen ve kondilom olarak da adlandırılan genital siğillerdir. Dış genital siğiller sıklıkla kabarıklıklar olarak hissedilebilir, ama bazıları çok küçük olup fark edilmeyebilirler.
Genital siğiller her zaman kanser habercisi değildirler.
HPV ye bağlı bazı belirtiler rahim ağzı kanseri ile oluşabilir ve bu belirtiler cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, adetler arasında düzensiz kanama veya yanma ve kaşıntı olmaksızın inatçı anormal akıntıdır.
Ancak tüm bu belirtiler başka nedenlerle de meydana gelebilir. Veya smear testinde rastgele anormal hücre tespit edilebilinir.
HPV türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi adı verilir ve smearda ortaya çıkan
CIN ve SIL gibi değişimlere neden olabilmektedirler. Yüksek dereceli anormallikler normale dönmeye pek meyilli değildir ve bazıları rahim ağzı kanserine sebep olabilirler.

HPV nin Tedavisi Kesin Olarak Var Mı?

HPV nin ilaçla maalesef bi tedavisi yok.
HPV yi vücuttan atacak olan kişinin bağoışıklık sistemidir.HPV tedavisi ile kast edilen genital siğillerin (kondilom) tedavisi dir ve  HPV virüsü enfeksiyonunun tedavisinde ana prensip bulaştırıcılığı ve nüksleri en aza indirmek için siğillerin mümkün olduğunca  zaman kaybetmeden ve tamamen temizlenmesidir.
HPV tedavisi yani genital siğil tedavisi için genellikle kondilomları yok etmek için koterizayon (yakma tedavisi) ,  kriyoterapi (dondurma tedavisi ) gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılmaktadır.
HPV tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hasta bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde takip edilmelidir.

HPV tedavisinde temel prensip nüksleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün olduğunca temizlenmesidir.
Bu amaçla virüslere etkili ilaçlar kullanılarak lokal (bölgesel) tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanır.
Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yanlızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur.
HPV enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdüren virüsler sayesinde bulaştırıcılık devam edebilir ancak görünen lezyon ne kadar az ise bulaştırıcılık da o kadar düşüktür.

HPV Virüsü Normal Doğuma Engel Mi? Genital Siğil Ve HPV si Olan Gebeler Mutlaka Sezeryan Mı Olmaları Gerekmketedir?

HPV virüs öncelikle cilt cilde temasla bulaşır. Cinsel siğil ve alakalı lezyonlara sebep olan HPV enfeksiyonları cinsel ilişki ile bulaşır. Nadiren, virüsü taşıyan bir anne doğum sırasında bunu bebeğine bulaştırabilir.
HPV kan dolaşımına geçmediği için, bu virüsü alınan kan testlerinde saptamak mümkün değildir. Bu sebeple zaten anne karnındaki bebeğe kan yolu ile geçişi de mümkün değildir. HPV enfeksiyonu hamilelik döneminde anneden bebeğe geçmemektedir ama normal doğum sırasında bebeğe doğum kanalından bulaşma riski büyüktür. Dolayısıyla genital siğil görülen hamilelerde doğum şekli sezaryen olmalıdır.

Hangi Tip HPV Doğumda Bebebğe Geçer?
Doğum esnasında bebeğe bulaşan HPV enfeksiyonu, bebeğin solunum yoluna yerleşerek bir kanser türüne sebebiyet verirler.Vajinal yolla normal doğumda bebeğe
HPV 6 ve HPV 11 bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir.

 

Doğumda HPV Ve Siğiller Bebeğe Bulaşır İse Ne Gibi Soruna Yol Açar?. Yenidoğanda HPV Hastalığı Nedir?

Ortalama her 400 HPV virüsü ile enfekte olup genital siğil leri bulunan ve normal doğum yapan hamileden 1 tanesinin bebeğinde bu tümöral yapı gelişir ve bebek için de ölümcüldür. Bir tıbbi yayına göre ise normal doğum sonrası genital siğilleri olan bir anneden çocuğa -laringeal papillomatozis- oluşma olasılığının 1:80 ile 1:500 arasında değiştiği kabul edilmekte dir

HPV Pozitif anne Adayları Gebelik Öncesi Ne Yapmalıdırlar? Hamilelik Planlayan HPV li Hastalar ne Gibi Önlemler Almalıdırlar?
Hamilelik öncesinde yapılan
Smear testi ve yapılması gereken planlı gebeliğin getirdiği kontroller, bir çok enfeksiyonu engeller. Anne ve bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine yardımcı olduğu gibi, bebeğin doğum sonrası yaşantısında bile etkisi olmaktadır. Gebelik sırasında da daha önceden genital siğil öyküsü olan ya da hamile liğinde kondilom tespit edilen anne adayları mutlaka ilk 3 ay içinde Pap Smear testi yaptırmalıdır.
HPV normal doğum esnasında bebeğe bulaşabildiği gibi hamilelik döneminde de çıkan veya önceden var olan genital siğillerin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum nadiren de olsa imkansız hale gelir.

Gebelikte Genital Siğil Ve HPV Tedavisi

Hamilelikte genital siğil , HPV tedavisinde koterizasyon ,kriyoterapi ve nediren de olsa dışarıdaki lezyonlarda trikloro asetik asit uygulanabilir. Hamilelikte siğil tedavisinde en iyi yöntem eğer genital siğiller çok yaygın değilse lokal anestezi ile yapılan koterizasyon veya leep yöntemidir . Günümüzde bir çok merkezde dış genital bölgede siğilleri olan gebelere hpv tedavisi lazer planlanmaktadır.
Gebelikte lokal olarak kullanılan genital siğili ilaçları kullanırken dikkat etmek gerekir ve bir çoğu kesinlikle hamilede genital siğil tedavisi için kullanılmamalıdır, bunlar bebek için zararlı ve toksiktirler.
Gebede genital siğiller ancak bir kadın doğum uzmanının önerisi, gözetimi ve görüşü doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekmektedir.

HPV Pozitif  anneler bebeğine süt verebilir mi?

Tabbi ki doğum yapmış ve HPV pozitif olan annelerin bebeklerine süt vermeleri ve emzirmelerinde bir sakınca yokur. HPV virüsü  anne sütünde bulunmamakta ve süt ile bebeğe geçişi yoktur. Sadece çok nadiren de olsa meme ucunda bazı kadınlarda HPV ye bağlı kondilom lezyonları saptandığına dair yayınlar vardır.  HPV 54 ve HPV 61 gibi risksiz gurupta olan  tiplerin meme ucunda lezyon yapabildiği iddia edilmektedir.

Emziren HPV pozitif anneler el hijyenlerine çok iyi dikkat etmeli, meme ucu temziliği özeliikle klasik  yöntem olan “karbonatlı su” ile temzileme yapılıp koruyucu meme ucu kremleri tatbik edilmeli ve en önemlisi tabi ki meme ucunda anormal bir oluşum gördüklerinde bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

HPV den Korunma İçin Doğum Sonrası Ne Yapabilirim??

Doğumsonrası lohusalık döneminin bitmesi ile cinsel hayat doğal olarak başlamaktadır. Prezervatif  kullanılması kısmen koruyucu olabilmektedir. Güvenli seks çok önemlidir.Spermisitlerin  HPV den korunmada etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Virüsün girişini engellemek için ciltte oluşabilecek küçük aşınmalardan kaçınmak gereklidir.
Özellikle cinsel ilişki esnasında  süt veren, emziren annelerde  görebildiğimiz  vajina kuruluğu  ise zedelenmelere yol açabileceğinden yeterli ıslaklığı sağlayacak bir kayganlaştırıcı jel  kullanılması önerilir.

 Bir jinekolog tarafından kadınların periyodik olarak pap smear testi yaptırmaları önemlidir, şüpheli durumlarda HPV  tanısı için gereken tetkiklere ve laboratuar incelemelerine  başvurulmalıdır.

 

Gebelikte ve Doğumda HPV, Ne Yapmalı..HPV Pozitif Anne Adayları

 

 

.