HPV Tedavisi, HPV Tedavi Yöntemleri
 

HPV enfeksiyonunun kesin bir tedavisi yoktur. HPV tedavisinde virüsü öldüren herhangi bir ilaç yoktur. Ancak virusun neden olduğu rahim ağzı değişiklikleri ya da genital siğiller tedavi edilebilir.

HPV nin ömür boyu taşıyıcılığı yoktur ve vücuttan bağışıklık sistemi yardımı ile belirli bir süre içinde uzaklaştırıldığı iddia edilmektedir. Yapılan DNA incelemeleri HPV virusune ait genetik materyalin 3-4 yıl içinde vücuttan tamamen atılabildiğini ortaya koymaktadır. Ancak hangi kişilerde HPV virusunun kaldığı hangilerinde ise HPV nin atıldığı belli değildir. Burada en önemli faktör kişinin immunitesi yani bağışıklık sistemi gibi görünmektedir .

HPV kendisi tedavi edilemez iken hpv nin ortaya çıkardığı patolojiler ise tedavi edilebilir ve edilmelidirler. HPV enfeksiyonunun tedavisinde temel prensip nüksleri en aza indirmek için kondilomların mümkün olduğunca temizlenmesidir. Bu amaçla virüslere lazer veya koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanır. Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yalnızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur. HPV enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdüren virüsler sayesinde bulaştırıcılık devam eder.

HPV kadınlarda rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. HPV tipine, türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi ( ASCUS, CİN1,CİN1,CİN3,AGUS,LSİL,LGSİL) adı verilen bazı değişimlere neden olabilirler. Düşük riskli tipteki virüsler genelde siğillere sebep olur iken ,yüksek riskli tipler uzun dönemde rahim ağzı kanserine neden olabilirler. Smear testinde saptanan ve biopsi ile kesinleşmiş displazi varlığında ise hastalığın şiddeti, hastanın yaşına göre krioterapi,LEEP, konizasyon ya da rahimin alınması gibi tedaviler uygulanabilir. Çoğu zaman hafif displazi varlığında krioterapi tedavi için yeterli olmaktadır. Ağır displazide iise LEEP tedavisi tercih edilmelidir.

Sonuç olarak;HPV'nin ağızdan alınan bir ilaç, krem veya aşı ile kesin bir tedavisi bugün için yoktur. Virüs bir kez vücuda girdiğinde uzun yıllar bağışıklık sisteminin gücüne göre yıllarca hatta ömür boyu burada vücut içinde sinsi bir şekilde kalır. Bununla birlikte ortaya çıkardığı patolojiler yani genital siğiller ve rahim ağzındaki Displazi yani hücresel değişiklikler mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmeli ve yakılmalıdırlar.Genital siğillerin varlığında bulaştırıcılığın ve yayılmanın çok hızlı ve etkin olduğu bilinmektedir. Amaç, tedavi ile virüsün hızla yayılmasını ,bulaşmasını engellemek ve aynı zamanda virüsün oluşturmuş olduğu siğiller yani kondilomların yok edilip cinsel organın sağlıklı ve hijyenik duruma getirilmesidir.Rahim ağzındaki erken dönem CİN ve LSİL gibi hücresel değişiklikler de tedavi edildiğinde rahim ağzı kanseri önlenebilmektedir.

 

HPV Tedavisi