Erkekte HPV Enfeksiyonu
 

Erkeklerde ve kadınlarda, cinsel ilişki ile bulaşan en yaygın hastalıklardan bir tanesi olan HPV enfeksiyonu sayılarındaki hızlı artış çok dikkat çekmektedir. Son yıllarda HPV virüsünün sadece kadınlarda değil erkeklerde de çok ciddi sorunlara ve hastalıklara zemin hazırladığı saptanmıştır. Bu yüzden erkelerin de HPV virüsü hakkında dikkatli ve bilinçli olmaları gerekmektedir. Bazı HPV tipleri erkelerde genital siğil kondilom yapabildiği gibie penis ve anüs çevresindeki deriyi içine alan genital bölgeler ile ağız ve boğaz bölgesinde kanser riski de oluşturmaktadır.
HPV yaygın bir virus olup seksüel olarak aktif insanların çoğu yaşamları içerisinde HPV enfeksiyonu ile en az bir kez karşılaşırlar. Cinsel temas ile geçen HPVnin 120 den fazla tipi mevcuttur.HPV, kadınlar kadar erkekleri de ilgilendiren bir hastalıktır. Son yıllarda özellikle genç erkeklerin de HPV için aşılanmasıyla ilgili birçok çalışma bulunmaktadır.

HPV erkekte ne gibi sorunlara yol açar?
HPV virüsü her ne kadar erkeklerin çoğunda portörlük aşamasında kalsa bazı HPV tipleri genital siğillere yani kondilom a neden olabilir. Bazı HPV türleri de erkekte panis, makat ve boğaz kanseri ile ilişkilidir.Yapılan bir çalışmaya göre ; Amerika'da her yıl; 800 erkek HPV ile bağlantılı penil kanserine yakalanmakta, 1100 erkekte HPV kaynaklı anal kanser gözlenmektedir., 5700 erkek HPV kaynaklı ağız- boğaz kanseri Homoseksüellerde anal kanser gelişme riski, partneri kadın olan erkeklere göre 17 kat daha fazladır.
Başka bir çalışmaya göre de ;biseksüel ve homoseksüel erkeklerde ise anal bölgede HPV’ye bağlı kanser görülme ihtimali yaklaşık 20 kat daha yüksektir. Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde ağız,, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabilmektedir.

Erkeklerde hangi HPV tipleri daha sık görülür?
Erkeklerde en sık HPV Tip 6, HPV Tip 11, HPV Tip 32, HPV Tip 16 rastlanmaktadır. Bunlardan tip 6 ve 11 daha çok siğil yaparken, tip 16 kansere sebep olmaktadır.

Erkekte HPV Belirtileri Nedir

HPV virüsünün birçoğu vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilse de, Bazı vakalarda virüs daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir. HPV genelde genital bölgede siğillerle yani kondilom adı verilen lezyonlara yol açar ve bu şekilde kendini belli eder. Fakat erkeklerde portörlük yani taşıyıcılık oranı yüksektir ve büyük bir kısmında HPV belirti vermez. HPV ye bağlı kanser görülme oranı da kadınlara göre çok daha düşüktür.Erkeklerde daha sıklıkla kondilom yapan HPV şüpheli ilişkiden 2 ay ila 6 yıl arasında ; penis, testis, anüs veya kasıklarda bir veya birden fazla siğil, pütür veya kabarcık şeklinde ortaya çıkabilir.Bu siğiller düz siğil şeklinde olabileceği gibi , iğne başı siğil veya karnabahar görüntüsünde siğil olabilir ve genellikle ağrı veya acıya sebep olmazlar, nadiren kaşıntı yaparlar.

HPV Erkekte kanser yapar mı?
Kadınlara göre daha nadir görülse de, penis kanseri, anüs-makat kanseri ve dudak-dil-boğaz kanseri yapabilmektedir.

HPV Erkekte nasıl bulaşır?
HPV erkete kadınlarda da olduğu gibi en sık cinsel ilişki ve cinsel temas ile bulaşır. HPV virüsü ciltteki küçük çatlaklardan vücuda girer. Ayrıca anal seks ve oral seks sırasında da bulaşabilir. Genellikle herhangi bir belirtiye neden olmadığı için, kadın ve erkeklerin çoğu farkında olmadan HPV alabilir ve bunu diğer kişilere bulaştırabilir. İlk belirtiler, HPV taşıyan birisi ile cinsel ilişkiye girdikten yıllar sonra bile ortaya çıkabilir. Vücut direncinin kırıldığı; ağır gripler, kanser, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi durumlarda vücudun direncini kırarak aktif hale geçer ve hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle tek bir partneri olan erkekler bile HPV enfeksiyonuna yakalanabilirler.Virüs büyük olasılıkla bağışıklık sistemi tarafından zaman içinde yok edilir.

Erkekte HPV Tanısı nasıl konur
Deneyimli bir hekim göz muayenesi ile genital siğilleri görebilir. Küçük siğiller için asit testi yapılmalıdır ve yardımcı bir yöntemdir. Portörlerin tespiti ise maalesef mümkün olmamaktadır.

Erkekte HPV Testi;
Kadınlarda olduğu kadar güvenilir değildir. Var olan lezyondan HPV tipleme ile kesin HPV tipi saptansa da portör yani taşıyıcılık durumunu kesin %100 tespit edebilen bir test erkekte henüz mevcut değildir. Microchip HPV Testi uygulanabilmektedir

Erkekte HPV Tedavisi, genital siğil, kondilom tedavisi;
Kadınlarda da olduğu gibi lazer yakma, LEEP yakma, Koter ile yakma, kriyoterpi-dodurma tedavisi ve lokal sürülen bazı ilaçlar ile siğillerin tedavisi yapılır. Fakat virüsü yok eden bir ilaç henüz mevcut değildir. Erkekte siğil tedavisinde kullanılacak yönteme doktorunuz karar verecektir. Eş tedavisi de aynı süreçte nüksleri azaltmak ve tedavinin başarını oranını arttırmak için çok önemlidir

Kısa Kısa..

 

Penis Kanseri ve HPV

Penis kanseri teşhisinde kesin sebep belli değildir.

 Ancak risk faktörlerine özellikle HPV ye  maruz kalanlarda çok daha sıklıkla oluşmaktadır.

HPV infeksiyonu,  Penis kanseri için en önemli risk faktörlerinden birisidir.

 200’ün üzerinde penis üzerinde  siğillere sebep olan tipi mevcuttur ve cinsel temas ile geçer.

Penis kanseri olanların dokularında %60 ında HPV pozitiftir.

 

 

Erkeklerde HPV Genital Siğil Tedavisi , Erkek Kondilom Tedavisi Lazer Fiyat (Video)