Kondilom ve Tedavisi
 

Kondilom nedir?

Kondilom  HPV virüsüne bağlı olarak genital bölgede oluşan siğillerdir. Vulvada, vajende, rahim ağzında olabileceği gibi, makat kondilomu, erkeklerde peniste Kondilom olabilir.

 Kondilom sebebi nedir? Erkete ve Kadında kondilom nasıl oluşur?

Kondilom ,Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan çiftlerden birinde varsa diğerinede bulaşma riski oldukça yüksektir. Yüzlerce HPV virüsü olmakla birlikte kadın genital sisteminde en sık Kondiloma neden olan HPV virüsü tip 6 ve tip 11 dir.

Kondilom belirtileri nelerdir?

Kondilom belirtileri hpv enfeksiyonunda başlangıçta oldukça siliktir, sinsidir. Küçük bir veya birkaç tane cillten kabarık et parçası şeklinde başlar. Hasta tarafından kondilom genelde bu dönemde fark edilmez yada önemsenmez. Ancak kısa sürede kondilomlar çoğalmaya başlar ve hasta tarafından fark edilecek hale gelir.

Kondilom neden olur?

Kondilom HPV virüsüne bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. HPV virüsü kişiye bulaştıktan sonra hücre içine geçerek hücrenin yapısını değiştirir ve Kondilom oluşumu başlamış olur. Pek çok kadın hayatının herhangi bir döneminde hpv virüsü ile enfekte olur.

HPV Vücuttan temizlenir mi? Kondilom hastalığı biter mi?

Ancak bunların %85-90 ında  hpv virus immün sistem tarafından virüs yok edilir ve vücuttan temizlenir. Kalan hastalarda ise kondilom yada rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlar oluşabilir.

Kondilom nasıl bulaşır? Erkekten mi kadına yoksa kadından mı erkeğe bulaşır?

Kondilom, genital siğil genelde cinsel yolla bulaşır. Erkekten kadına bulaşma ihtimali kadından erkeğe bulaşma ihtimaline göre daha yüksektir. Birliktelik sırasında prezervatif  kullanılması hpv virüsü bulaşma riskini azaltsa da bulaşmayı tamamen önlememektedir.

En çok hangi bölgede kondilom olur?

Genelde kadınlarda kondilomlar vulvada, vajinada, makat bölgesinde olmaktadır. Muayene ve tedavisini ihmal eden kadınlarda kondilom bazen tüm genital bölgeyi kaplayabilir. Bazende büyük genital kondilom dediğimiz karnıbahar şeklinde yapılar oluşabilir. Bu yapılarda bazen kanamalar oluşabilir

Kondilom dış ortamdan da bulaşabilir mi, cinsel ilişki dışı bulaşma yolu var mı?

ortak kullanılan havlular ve klozetlerden de  kondilom  bulaşabileceği söylenmektedir. Ancak en önemli kondilom  bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Bu nedenle bulaşmayı önlemenin en önemli yolu tek ve güvenilir eşlere sahip olmaktır. Çok partnerlilerde, güvensiz partner olanlarda çok daha fazla hpv kondilom görülmektedir.

Kondilom kendiliğinden geçer mi? Genital kondilom nasıl geçer? Kondilomdan nasık kurtulurum?

Kondilomlar kendiliğinden geçmez. Özellikle immün sistemi güçlü olan kişilerde kondilom hiçbir tedavi uygulamadan sadece çoğalmaları yavaşlar. Ancak beklerken hızlı  çoğalma ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle genital kondilom  problemi olanların beklemektense direkt olarak kondilom  tedavisi yoluna gitmeleri daha mantıklıdır.

Kondilom kadından erkeğe nasıl bulaşır?

Kondilom HPV virüsü taşıyan kadın ile girilen cinsel temasla bulaşabilir. HPV virüsü ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan çok küçük kaşımaya bağlı veya jilet kullanımına,cit kuruluğuna bağlı  mikroskopik yırtıklar ve sıyrıkların içinden ciltten cilde dorudan  temas yolu ile bulaşabilir. Erkeklerden de kadına aynı şekilde cinsel temas ile geçer ve yapılan çalışmalarda HPV spermde ve meni de saptanmamıştır ve sadece temas  veya nadiren hpv ile enfekte olmuş eşyalardan  bulaşabileceği düşünülmektedir.

Vajinada kondilom neden olur? Vajinada kondilom nasıl anlaşılır? Vajinada hpv muayenesi nasıl yapılır

Vajinadaki kondilomlar elbette HVP virüsü ne bağlı olarak gelişir. Yapılan muayenede genelde vulvada ve vajina girişinde kondilom ile karşılaşılır.

Bazen makat bölgesindede bu tür hpv kondilom oluşumlar tesbit edilebilir. Vajinada kondilom belirtileri olan kadınların bir kadın doğum uzmanına şikayetleri artmadan görünmesi uygun olacaktır.

Vajinada kondilom varken ilişkiye girilir mi? Erkekte peniste kondilom olması cinsel ilişkiye engel midir?

Vajinada siğil kondilom varken ilişkiye girilmesi sorun olabilir ,eşe bulaşma riski olukça yüksektir. Kondom  - prezervatif kullanılması dahi bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırmaz.

Vajinada büyük siğilleri olanlarda bazen birliktelik sırasında kanama olabilir. Bu açıdan dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu nedenlerden dolayı vajinada kondilom olanların tedavi yapılana kadar cinsel birlikteliğe ara vermeleri uygun olacaktır.

Bitkisel kondilom tedavisi var mıdır?

Kondilom bitkisel tedavisinde pek çok doğal yöntem önerilmektedir. Ancak bunların hiçbirinin bilimsel olarak  genital siğil ve hpv tedavisinde  kanıtlanmış etkinliği yoktur.. Ancak unutulmamalıdır ki kondilomu olan bir kadın öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmeli, kondilom beraber rahim ağzı kanserine neden olabilecek bir problem var mı diye dikkatli bir muayeneden geçmelidir, kondilom tedavisinde etkinliği kanıtlanmış zaten pek çok tedavi yöntemi mevcuttur.

Evde kendi kendine kondilom tedavisi olur mu?Lokal ilaçla kondilomların tedavisi yapılır mı?

Evde kendi kendine kondilom tedavisi lokal ilaçlaın asidik ve yakıcı yan etkilerinden dolayı biraz sıkıntılı süreçtir ve pek tavsiye edilmemktedir. Ancak bu kremler bazı özel durumlarda sadece ve  sadece dış bölgede görünen genital siğiller için geçerlidir. Vajinadaki genital siğiller yada rahim ağzındaki kondilom için muhakkak bir kadın doğum uzmanına görünmeniz ve kendisi tarafından modern yöntemler ile tedavi edilmeniz gereklidir.

Genital kondilomlar tekrarlar mı?

Genital kondilomlar tedavi edildikten sonra tekrarlaya bilir. Bu açıdan kondilom ve hpv  tedavisi sonrası kadınların bu konuda uyarılması gereklidir. Yine tekrarlayacak olursa lazerle kondilom tedavi yöntemi seçilmesi lazımdır.

Kondilom etkeni olan  HPV Erkeklerde ne gibi sorunlara yol açar, erkekte hpv kanser yapar mı?

Genital siğil sebebi olan  HPV enfeksiyonu ile kötü huylu oluşumlar  arasında yakın ilişki vardır. HPV tip 16 erkekte skrotum, torba kanseri Penis kanserine de sebep olduğu bilinmektedir. Erkekte penis  üretra sında da hpvvirüs bulunabildiğinden, nadir de olsa erkekte nadir de olsa mesane kanserlerinde sebep olabildiği tespit edilmiştir.Erkeklerde bazı tipleri ve flat kondilom oluştuğunda  penis kanserine yol açabilen HPV virus  ayrıca makat bölgesi civarında yerleştiğinde, özellikle homoseksüel erkeklrde makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde anal kansere de sebep olabilmektedir.

Bunun dışında HPV,  erkeklerde özellikle oral seks yoluyla damak,dudak geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ,yemek borusu kanserine yani baş boyun kanserlerine de sebep olduğu bilinmektedir.

Kondilomlar genital kansere neden olur mu?

Kondilomlar genellikle genital kansere neden olmaz. Çünkü genital kondilomların  büyük çoğunluğu hpv 6 ve hpv 11 ile oluşmaktadır. Bu hpv tipleri kanserojen değil düşük risklidir. Ancak bunların dışında da siğil yapabilen flat kondilom olarak isimlendirilen ve genital kansre sebep olan hpv tipleri vardır

Kadında kondilom enfeksiyonu olan HPV virüsü bulaştığında mutlaka hastalık yapar diye bir kural var mıdır?

Genelde erkeklerde de olduğu gibi kadınlarda  birçok HPV tipleri ve enfeksiyonu herhangi bir hastalık belirtisi  ve bulgusu görülmeden geçirilir. HPV  Virusun bulaştığı kişinin immun bağışıklık sistemi bu HPV virüs çeşidi  ile baş edebilir ve etkisiz hale getirilir.

HPV aşıları Gardasil özellikle  kondilom oluşumunu engeller mi?

Cervarix in böyle bi etkisi yoktur, Gardasil ise kondilom oluşumunun büyük çoğunluğunu önler. Ancak Gardasil Hpv aşısı sadece hpv 6 ve hpv 11 tiplerinin neden olduğu kondilomları engeller.
Bunların dışındaki hpv virüs lerinin oluşturabileceği çok daha az orandaki kondilom gelişimine faydası tam olmayabilir. Ancak Gardasil  bazen çapraz koruma ile diğer bazı nadir  hpv tiplerine karşı da koruma sağlayabilmekte dir. Bu nedenle kondilom açısından risk altında olanlara HPV aşısı Gardasil yapılması önerilmektedir.

Gebelikte, hamilelikte kondilom varsa normal doğum olur mu?

 kondilom varlığında normal doğum olabilir,fakat  normal doğumla hpv virüsünün bebeğe bulaşma riski vardır.. Bu nedenle aktif kondilomu olanlarda bebeğin ağzına bulaşmayı azaltmak için genellikle sezeryan doğum düşünülür.

Kondilom tedavisi için hangi doktora gidilmelidir? Kondilom tedavisini hangi doktor yapar Kondilom doktoru ve merkezi  hakkında bilgi

Kondilom tedavisi için kadınların bir kadın doğum uzmanı na görünmeleri daha uygun olacaktır. Cildiye uzmanları yada plastik cerrahi uzmanları da dış genital bölgedeki kondilomları tedavi edebilirler ancak vajina daki  yada rahim ağzındaki genital siğiller konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayabilirler. Bu nedenle öncelikle genital siğillerde ve kondilomlarda  tedavi öncesi tam bir değerlendirme için kadın doğum uzmanı tarafından hastanın muayene edilmesi şarttır.

Kondilom tedavisi var mıdır? kondilom nasıl tedavi edilir? En iyi ve etkili tedavi yöntemi nedir

Kondilom tedavisinde uygulanan farklı tedavi şekilleri kullanılmaktadır. Değişik kondilom kremi yada siğil ilacı adı verilen ilaçlar bulunmaktadır, fakat kullanımları yan etkileri sebebi ile sınırlıdır. Bu kondilom ilaçlarından bazıları normal dokularda da tahrişe neden olabilir. Ayrıca sadece muayenehanelerde  doktorlar tarafından kullanılan özel yöntemler ile genital kondilomlar yakılabilir yada dondurulabilir. Genellikle uygulanan yöntemler kriyoterapi yani değişik sıvılarla genital siğillerin kondilomların dondurulması yada değişik yöntemlerle kondilom yakılması yöntemleridir. Elektrokoter , lazer veya leep ile kondilom yakma sıklıkla  kullanılmaktadır.

 Kondilom ilaçları nelerdir?

Kondilom tedavisinde kullanılan fakat yan etkileri sebebi ile sınırlı ölçüde tercih edilen çok ilaç vardır. Aldara, Podofilm / Podofilin / Podofilox,Veregen , Valtrex, Asit uygulaması, Lokal Flourasil,İl33, Veregen v.b

Kondilom nasıl yakılır?

Kondilomlar Lazer yada elektro koter dediğimiz yöntemlerle yakılabilir. Elektrokoter ile yapılan yakmalarda ağrı daha fazla olacağından özellikle yaygın kondilom tedavisinde anestezi uygulanması hasta konforu açısından faydalı olacaktır.  Bizle Kondilom merkezinde tedavide lazer veya leep yakmayı tercih ediyoruz.

 

 

Kondilom  ameliyatı yapılır mı, kondilomlar ne zaman cerrahi yöntemle alınırlar?

Kondilom tedavisinde genellikle  özel durumlar dışında ameliyat ile siğillerin çıkarılması gerekmez ve kondilom ameliyatı özellikle  çok büyük olan siğillerde tercih edilir

Makatta kondilom tedavisi  erkekte ve kadında nasıl yapılır?

Makat  kondilomu tedavisinde diğer genital kondilomlar  kullanılan yöntemlerle yakma yada dondurma tedavileri kullanılır. Dondurma  tedavisi makat bölgesinde biraz zor ve ağrılıdır. Daha çok anal kondilom tedavisinda lazer yakma yöntemi tercih edilmektedir.  Ancak bu işlem esnasında makatkısmında zedelenme olmaması için dikkatli olunmalıdır ve konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır.. Makat kondilomu, anal siğil  tedavisi sonrası hastanın bir müddet ağrısı olması kaçınılmazdır ve gerekli pansumanları çok iyi yapmalıdır.

Peniste kondilom nasıl tedavi edilir? Erkekte kondilom tedavisi

Kondilom erkeklerde genelikle peniste ve penis civarında kasıklarda oluşur. Penis daha yüzeyel, kuru ve net gözlenen bir organ olduğunda tedavisi kadın genital siğillerine  ve kondilomlara göre oldukça kolaydır ve genelikle  erkekte kondilom tedavisi koter veya tercihen lazer ile lokal anestezi ile yapılır.

İstanbulda  genital siğil / kondilom tedavisi fiyatları nasıldır? HPV tedavisi fiyat ve ücret aralığı nedir.

Genital Siğil / Kondilom  tedavisi fiyatları İstanbulda genital siğillerin yoğunluğuna- yaygınlık ve büyüklüğüne, işlem şekline – genital hpv kondilom siğil yakma yada kondilom –genital siğil-hpv  dondurma ve işlemin lokal veya genel mi olup  yapılacağı kliniğe, kondilom doktoruna  göre değişir.

Kondilom tedavi merkezi, kliniği İstanbul.

Kondilom doktoru, uzmanı İstanbul iletişim

Kondilom tedavisi İstanbul  fiyatları siğillerin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte kondilom tedavi merkezimizde, kondilom uzmanı doktorlar tarafından lazr veya leep ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kondlom tedavi randevusu için bizimle iletişime geçin

 

Kondilom Tedavisi

 

 

 

 

 

 

 


  HPV  / Kondilom /  Genital Siğil Tedavisi için BİZE ULAŞIN