Dr.Nevra Topalismailoğlu .. HPV Tedavisi

 

Başlarken.. 

HPV Tedavisi...

HPV den  kesinlikle kurtulmanız mümkün... HPV vücuttan kişilerin  %98 'inde  belirli bir sürede atılır  ! Bağışıklık sisteminiz, immun sistem  HPV' yi  temizler

Yeter ki Siz...

Genital Siğil / Kondilom unuz var ise öncelikle bunları en iyi şekilde tedavi ettirin ve vücudunuzdaki " HPV virüs yükünü" azaltın

HPV Tedavisi sürecinde önerilen  ilgili tüm testleri tahlilleri ve incelemeleri düzenli yaptırın

Düzenli doktor muayenelerinize gidin ve HPV konusunda uzman bir doktor ile iletişime geçin..

Ve......

Mutlaka fakat mutlaka  yaşamınızı düzene sokun ve.... bağışıklığınızı en iyi şekilde virüslere karşı.. HPV ye karşı  güçlendirin. Nasıl Mı??

 

Op.Dr.Hakan Topalismailoğlu  HPV ve D Vitamini yazısında  bu günlerde Covid-19 virüsü ile gündeme olan ve aynı şekilde DNA virüsü olan HPV için de önem taşıyan D vitamini değerleri ve bu tür virüs sorunlarında D Vitamini desteği nasıl olmalı... Kısa bir değerlendirme.. okuyun...

 

HPV Pozitif İseniz Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin...

HPV vücuttan atılır, yeter ki bağışıklık sisteminizi güçlendirin, bu süreçte hekim desteği alın ve HPV ye esir olmayın

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi veya immün sistem, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir.

HPV ye Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

HPV  başta olmak üzere virüeslere bağlı  enfeksiyonların arttığı son günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi bir kez daha gündeme geldi. Peki bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi vitaminleri  ve mineralleri almalıyız?

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyet uygulandığında HPV virüsü ve diğer  DNA virüs  enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin düşmektedir.

A ve E Vitamini

Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki A vitamini güçlü birer antioksidan. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar.

A vitamini serbest radikallerle savaşan, cilt ve göz sağlığını destekleyen, kanserli hücrelerde DNA mutasyonlarını bloke ederek kanserle savaşan ve yaşlanmayı geciktiren antioksidan bir vitamindir.

E vitamininin en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller E vitamini zenginidir.

HPV pozitif hastalarında Günlük Alınması Gereken A Vitamini Miktarı

Besinlerde A vitamini retinol ve A vitamini ön maddesi karoten olarak bulunur. Günlük ihtiyaç yetişkin erkek için 1000 mcg, kadın için 800 mcg‘dir.

HPV pozitif hastalarında Günlük Alınması Gereken E Vitamini Miktarı

Erişkinler için günlük ihtiyaç miktarı 8-10 mg / gündür.
 

HPV nükslerine  ve HPV psikozuna karşı Folik asid ve  B12 Vitamini

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, insan vücudunun her hücresinde mevcut olan suda çözünen bir vitamindir. B12 vitamini, sekiz B vitamini çeşidinden en büyüğüdür.Tüm dünyada B12 eksikliğinin önde gelen besin eksikliklerinden biri olduğu düşünülmektedir.

B12 Vitamini ruh halimize, enerji seviyemize, hafızaya, kalbe, cilde, saçımıza, sindirimimize ve daha pek çok şeye yarar sağlar. Aynı zamanda böbreküstü bezi yetersizliğinde, enzim üretiminde, DNA sentezi ve hormonal dengeyi içeren çoklu metabolik fonksiyonların oluşumunda, sinir ve kardiyovasküler sistemlerin korunmasında gerekli bir vitamindir.

Günlük Alınması Gereken B12 Vitamini Miktarı

Günlük alınması gereken B12 miktarının yetişkinler için günde 2-3 mikrogram/mcg ile 4-7 mikrogram/mcg arasında olması öneriliyor. Gebeler ve emzirenlerde  ihtiyaç miktarı artmaktadır.

HPV ile mücadelede C Vitamini

C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, savunma sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol C vitamini içerir. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

Eksikliği bağışıklık sistemi, diş eti iltihabı ve kolay morarma gibi belirtilere neden olabilir. Tersine, yeterince almak hastalık ve enfeksiyondan korunmada, demir emilimini arttırmada ve hatta gut gibi ağrılı durumların riskini azaltmada yardımcı olabilir.

HPV Pozitif Olanlarda Günlük Alınması Gereken C Vitamini Miktarı

Vitamin C’nin günlük alınması gerekli miktar yetişkinler için günde 50-75 mg‘dır.  

D Vitamini ve HPV virüsü Pozitif Hastalar

D vitamini sağlıklı kemik yapısını ve bağışıklık sistemini güçlendirir, DNA virüsleri özellikle HPV ve Covid 19 ile mücadelede önemli bir destek olup  anti-kanser özelliklerine sahip olabilir.

D vitamini ayrıca T2 katil lenfositleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve sayısını değiştirir, bu da bakteri ve virüslerin yayılmasını azaltabilir.

D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral enfeksiyonların gelişme riskini artırabilir.

D vitamini besin kaynakları arasında yağlı balıklar, yumurta, süt, peynir, mantar, maydanoz, yulaf, balık yağı bulunur.

D vitamini takviyelerinin sizi HPV den koruyacağını kanıtlayan çok sayıda yayın  olmasa da, bir kan testi ile ölçülebilen bu önemli vitaminden yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız bir D vitamini takviyesi düşünmek akıllıca olacaktır.

HPV pozitif kadın ve erkeklerde Günlük Alınması Gereken D Vitamini Miktarı

Erişkinlerde D vitamini alımı için güvenli üst sınır günde 4000, ilk yaşlarda ise 1000-1500 ünite civarındadır. Doktor tavsiyesi ve kan  D vitamini değerlerinize baktırmadan kullanmayınız.

ÇİNKO ve HPV

Çinko, bağışıklık sistemi hücreleri için elzemdir ve serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önlemede önemli bir role sahiptir.

Çinko kaynakları kırmızı et, hindi eti, kabak çekirdeği, mantar, bezelye, fasulye, barbunya, nohut, mercimek, çavdar, yulaf, fındık, istiridye (konserve dahil), yengeç, ıstakoz, yumurta ve süt ürünleridir.

Hücre içi çinko konsantrasyonunun arttırılması, çeşitli  DNA ve RNA virüslerinin çoğalmasını etkili bir şekilde bozabilir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada Çinko ve PT (Pirition ionoforları) kombinasyonunun, hücre kültüründe  Virüslerin çoğalmasını engellediği gösterilmiştir.

Beta Glukan ve HPv tedavisi

Beta-Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.

Enfeksiyonlara ve HPV virüsüne  karşı savunmadan sorumlu hücrelerini aktive ettiğinden yabancı hücreleri sarıp yok eden ve vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren bir seri etkiyi başlattığı gözlenmiştir. Bunun sonucu da güçlü bir bağışıklık sistemidir. Sağlıklı bireylerde kullanıldığında hastalıklara karşı dayanıklılık ve iyilik hali oluşturur.

Yetişkinler için günlük 20 mg Beta Glukan içeren formlar kullanılabilir. HPV uzun süre perisite ediyor ise veya yüksek riskli HPV tipleri var ise  doz artırılabilir.En az 6 ay kullanılmalıdır.

Propolis, HPV ile mücadelede çok önemli bir destek

Propolis bal arılarının ağaçların gövde, kabuk, yaprak gibi kısımlarından sızan doğal reçineleri toplayarak vücutlarından çıkardıkları bazı enzim ve salgılarla dönüşüme uğrattıkları ve kovanlarda depoladıkları doğal bir arı macunudur.

Bal arılarının propolisi koloninin fiziksel,rılarının propolisi koloninin fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak savunmasında ve korunmasında kullanmaktadırlar. Propolisin  şifa kaynağı olarak tüketilmesinin ise çok eski çağlara kadar uzamaktadır.

Propolisin yapısında bulunan sayısız fenolik yapılı doğal moleküllerin yüksek derecede antioksidan, antibakteriyal, antiviral, antiiflamatuar ve antitumoral özellikleri ile doğal terapötik bir ajandır. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiğine inandığımız HPV hastalarında  kaliteli propolis özütlerinin düzenli ve kontrollü şekilde tüketilmesi faydalı olacaktır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunanlar propolisi doktor kontrollünde kullanmalıdırlar.

HPV pozitif kişiler Propolisi nasıl kullanılırlar?
Damla ürününden yetişkinler için günde 15- 20 damla şeklinde alınabilinir.Suda çözünür olanı su, süt, meyve suyu, çay, kahve vb. içeceklerinize damlatarak tüketebilirsiniz.Alkolde çözülen  propolisi de bal, yoğurt, ekmek, pekmez vb. gıdalara damlatarak tüketebilirsiniz.Propolisli ballı karışım ürünleri de günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya ılık süt, yoğurt gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir

AHCC ve HPV Tedavisi

Active Hexose Correlated Compound, Şiitake, Maytake, Reishi gibi bazitli mantarlar familyasına ait çeşitli mantarların miselyumlarının büyük ölçekli tanklarda 45-60 günlük bir süre boyunca kültürlenmesi suretiyle üretilir.

Kültür tamamlandıktan sonra ürün, enzim reaksiyonuna, sterilizasyona, konsantrasyona ve dondurularak kurutmaya tabi tutulur. Polisakkaritler, Active Hexose Correlated Compound’ın bileşiminin% 40'ını oluşturur. Bunlar beta-glukan (β-glukan) ve asetillenmiş alfa- glukandır. Mantar miselinin kültürlenmesi ile üretilen asetillenmiş alfa-glukan, Active Hexose Correlated Compound’a özgü ve eşsizdir.

Asetillenmiş alfa-glukanın moleküler ağırlığı, beta-glukana oranla yaklaşık 20 kat daha düşük olduğu için, vücut tarafından emilimi çok daha hızlıdır.

AHCC (Active Hexose Correlated Compound) grip soğuk algınlığı gibi basit hastalıklardan hepatit, HPV, Covid-19 ,diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi değişik hastalıklara karşı başarılı bir şekilde kullanılan bir besin desteğidir.

AHCC bir biyolojik yanıt değiştirici bir besin desteğidir. AHCC, doğal immün yanıtı uyandırır ve vücudun değişik savunma hücrelerinin hastalıklara karşı savaşmasını arttırır.

AHCC nasıl Kullanılır,

 AHCC kapsül ve granül şeklinde piyasada vardır ve ülkemizde de satılmaktadır. Günlük alınacak AHCC miktarı ve süresi HPV doktoruna danışarak alınmalıdır.

AHCC HPV tedavisinde ve HPV nin vücuttan atılmasında en önemli destek parametrelerinden biridir. AHCC bir HPV tedavi ilacı değil , HPV ile mücadelede önemli bir bitkisel destektir.

 

Özetle… HPV Pozitif iseniz…

Dengeli beslenme

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması uzun dönemde düzenli ve dengeli beslenmeye dayanıyor. Vücudun su dengesini sağlayan kalsiyum bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Süt ve süt ürünleri sadece protein değil, aynı zamanda kalsiyum içeriği sayesinde de kilo kontrolü sağlıyor. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin en iyi kaynakları olarak biliniyor.

Düzenli uyuma

Düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlü tutmanın başlıca yollarından birisi. Günlük 6 saatten az uyuyan kişilerde günlük 7 saatten fazla uyuyan kişilere göre soğuk algınlığına yakalanma ihtimali 4,2 kat daha fazla. 5 saatten daha az uyuyan kişilerde bu risk daha fazla.

Stres seviyenizi düşürün

HPV  hakkındaki endişeler başlı başına  strese yol açan faktördür. Stres bağışıklık sistemini düşüren bir unsur. Bundan dolayı resmi kaynaklardan yapılan bilgilendirme ve uyarıları dikkate alarak endişe seviyesini kontrol etmek stresle mücadelenin önemli bir yolu. Araştırmalar stres seviyesi ile bağışıklık sistemi arasında ilişki olduğunu gösteriyor.

Sigara ve Alkole  veda edin

Aşırı alkol tüketiminin  ve sigara / bağımlılık yapan maddeler bağışıklık sistemini zayıflattığına dair çok sayıda araştırma mevcut. Uzmanlar aşırı alkol sigara / bağımlılık yapan maddeler  kullanan kişilerin hastalıklara karşı daha korumasız hale geldiğini vurguluyor. Alkol /  sigara / bağımlılık yapan maddeler özellikle akciğere verdiği zararla vücudu zayıf hale getiriyor. Uzmanlar sadece kronik alkolikliğin vücuda zarar vermediğini, aşırı içki, sigara / bağımlılık yapan maddeler  tüketiminin de bağışıklık sisteminde hasara yol açtığını belirtiyor.

Sigara ve alkolü bırakmak için mücadele verin........

 

HPV vücuttan atılır, yeter ki bağışıklık sisteminizi güçlendirin, takiplerinizi düzenli olun, bu süreçte uzman hekim desteği alın ve..
HPV ye esir olmayın..

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

 

 

 Kondilom Genital Siğil HPV Tedavisi Lazer
Op. Dr Nevra Topalismailoğlu

 

 


  HPV  / Genital Siğil Tedavisi için BİZE ULAŞIN
 

HPV Kulübü,  Diğer HPV Hikayeleri Anasayfa

UYARI !!!

HPV kulübünde deneyimlerinizi ve hikayenizi mi paylaşmak istiyorsunuz?? hpvdoktoru@gmail.com  adresine  mail atabilirsiniz. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz deneyimlerinizi, HPV hikayenizi gerçek  kimlik bilgileriniz olmadan ve belirteçler kullanmadan payşabilirsiniz. Mail adresiniz sanal ortamda paylaşılmayacak ve aynı şekilde sanal ortamda cevap verilmeyecektir.