HPV Nedir, HPV Virüsü
 

 

HPV, Son Yılların Trend Hastalığı

HPV, Human papilloma virus ,son zamanlarda toplumda giderek daha fazla duyulmaya başlayan bir  enfeksiyon hastalığıdır. Son yıllarda HPV virüs enfeksiyonun görülme sıklığındaki artışın sebebi cinsel ilişki ile kolayca bulaşabilmesi, çok eşlilil, erkelern portör yani taşıyıcı olmaları yanı sıra kadınlarımızın yıllık smear kontrollerini daha düzenli yaptırmaları ve bu sayede var olan hastalıkların saptanabilmesidir.

HPV Virüsü Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

HPV insanlarda enfeksiyona neden olan bir tür DNA virüsüdür. HPV’nin 180 civarında türü vardır. Bunlardan bir kısmı elde ve ayaklarda siğillere neden olurken, bazıları hem kadın hem erkekte genital,cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğillere ya da başka bir adıyla kondiloma yol açarlar. Bazı HPV türleri ise kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere ve rahim ağzı kanserine  neden olabilirler. HPV’nin yaklaşık 40 türü genital enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Belirtileri Nedir, HPV Nasıl Anlaşılır? Nasıl Bulaşır?

Yapılan çalışmaların gösterdiğine göre cinsel yönden aktif olan her dört kişiden üçü hayatlarının bir döneminde cinsel HPV enfeksiyonu geçirmektedirler.Cinsel temasla  bulaşabilen HPV vajinal, anal veya oral seksle bulaşabilir, hatta tam ilişki olmdan cinsel bir temasla da geçebilir.Çoğu HPV enfeksiyonunda herhangi bir  HPV ye ait belirti görülmez. Bazı HPV tipleri genital siğil oluşumuna neden olur.


Kondilom Nedir?
Genital bölgede gelişen bu siğillere kondilom veya condyloma acuminata adı verilir. Bu genital siğiller vajina içinde ve dışında, anüs civarında, vulvada, rahim ağzında, erkekte tüm genital bölgede,paniste, makatta ve tabi ki ağız ve dudaklarda da görülebilir. Siğillerin yerleşim yerine göre bu kondilomlar tedavi edilebilir.

HPV Kanser Yapar Mı, Erkekte Ve Kadında Hangi Genital Kanserlere Sebep Olur?

Bazı HPV tipleri kanser ile ilişkilidir. HPV,; rahim ağzı, anüs, vulva, vajina, ağız, boğaz ve penis kanserlerine de neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanseri uzun bir sürecin sonunda gelişmektedir. HPV ilk olarak serviks yani  rahim ağzındaki hücrelerin anormal bir karakter kazanmasına sebep olmaktadır. Bazı durumlarda bu anormal hücreler kanser öncesi karakter kazanırlarve bu hücreler de HPV tipine bağlı olarak  kansere dönüşürler . Çoğu kez bu anormal hücreler hiç bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden bağışıklık sistemi iyi kişilerde kaybolup giderler.

 

HPV Ne Kadar Vücutta Kalır? Ömür Boyu Taşınır Mı?
HPV Virüsünün  kuluçka süresi değişkendir. Bulaşma olduktan sonra bulgular bazen birkaç ay bazen de yıllarca  sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden sessiz bir şekilde vücutta kalabilir ve atılabilir.Aktif genital lezyonların  yani genital siğil varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da yüksek oranda azalmaktadır

 

Kadınlarda HPV Virüsü Nereye Bulaşır, Ne Gibi Belirtiler Verir?

Kadınlarda HPV belirtisi rahim azğzında hücre değişikliği ve / veya genital siğil oluşumudur. Sistemik bir belirtisi yoktur.
Kadınlarla cinsel bölgede siğil genellikle şu bölgelerde meydana gelir:

Pubis, tüylü bölge, etek bölgesi

Vulva ,dış genital bölge, dış dudaklar

Vajina içi ya da vajinanın çevresi, küçük dudaklar

Anüs içi ya da makat çevresi

Kasıklar

Rahim ağzında da siğil olabilmektedir.

HPV Virüsü Erkeklerde Tehlikeli Midir?

Erkekte daha çok HPV kondilom siğili yapar. Erkeklerde Siğiller küçüklü büyüklü bir görünüm sergilerler. Bazen siğiller büyüyebilir ve birleşerek karnabahar görünümü kazanabilir.

Erkeklerde  HPV eniste siğil dışında farklı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bunlar arasında en önemli olanı penis kanseri ve anüs makat kanseridir.

HPV testi ile hem kadınlarda hem de erkeklerde yapılan basit bir test ile virüsün olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Kadınlarda  HPV kansere yol açar mı?

Rrahim ağzı kanseri vakalarının % 98’inin nedeninin HPV olduğu bilinmektedir. HPV virüs vücuda bulaştığında hemen rahim ağzında kansere neden olmuyor da diyebiliriz. Aynı zamanda Human Papillomavirüs bulaşmış olan kadınların mutlaka kanser olacağı şeklindeki düşünce de doğru değildir.

 

HPV Kesin Tedavisi Var Mıdır? HPV Vücuttan Nasıl Atılır. HPV de kesin çözüm nedir?

HPV nin bir ilaçla kesin tedavisi yoktur, fakat vücuttan bağışıklık sistemi ile  2-3 yılda temizlenebilmektedir.

HPV tedavisi olarak uygulanan bazı tedaviler ile genital bölgede  cinsel siğil problemi tamamen ortadan kaldırılsa da  erkek ve kadında HPV  taşıyıcılığı devam ediyor. Özellikle  immun bağışıklık sisteminin ani  zayıflaması durumunda gnital siğillerin yeniden ortaya çıkabildiğini de belirtmek gerekir.

 

Kaç Tip HPV Çeşidi Vardır, HPV Virüs genital Siğil Sınıflaması