HPV Testleri, HPV Taraması
 

Daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, diğer adı ile kondilom rahim ağzı ve vajina k

HPV Testi Nedir, Nasıl Yapılır

HPV testi bu virüs ile enfekte kişilerde hastanın takibi açısından çok önemlidir.Genital siğillerin yani kondilom ların doktor tarafından görülmesi hem erkekte hem de kadında HPV virüsü tanısını koydurur.

Kadında HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzındaki değişimler ise rutin yapılan pap smear testlerinde saptanır. Simir testleri bazen, lezyon sahası yeterince taranmadığı veya yanlış yapıldığı taktirde, hpv ve buna bağlı hücre değişimleri hakkında eksik sonuçlar verebilmektedir.

Smear TESTİNDE EĞER HPV'ye bağlı olduğu düşünülen değişimler ( ascus, agus,koilosit,koilositoz, cin1,cin2,cin3,lhsil,hgsil) saptandığında mutlaka HPV'ye ait DNA incelemeleri de yapılması gerekmektedir ve bu şekilde de eğer var ise hangi çeşit HPV virüsü bulunduğu saptanabilir. Serviks kanseri tarama amacıyla smeasr testin yanında ek bir yardımcı test olarak HPV DNA test kullanımı bir çok merkezde yapılmaktadır.

Ayrıca HPV testi partnerinde hpv şüphesi olan veya bulaşması açısından şüpheli bir cinsel teması olan veya daha önce HPV virüsü tanışıklığı ve hikayesi olan kişilerde yapılmalıdır. HPV testi vajina salgısından bir fırça ila sanki smear testi yapar gibi örnek alınarak yapılır. Bu vajinal salgıda HPV var ise HPV türü nü de saptamak mümkündür.Genital siğil yani kondilom varlığında ise , siğillerden 1-2 tanesinin alıp bir solusyonun içine koyarak genetik laboratuarına gönderilmesi ile de aynı şekilde tipi belirlenir.

HPV DNA PCR: Virüs genetik materyalinin taşıyıcılık dönemi dahil saptanması temeline dayanan bir analizdir.

HPV DNA Genotipleme veye HPV Tipleme: HPV pozitif kişilerde virüs tipinin veya eğer var ise virüs tiplerinin belirlenmesine yönelik yapılan analizdir.

Erkeklerde ise belirti vermeyen HPV virüsünün kesin olarak saptanması ne yazik ki mümkün değildir. Erkeklerdeki sessiz enfeksiyonu yüksek doğruluk oranında saptayabilecek bir test yoktur. Micro array chip testi de bazı laboratuarlar tarafından yapılmakardır

HPV kan dolaşımına geçmediğinden ne erkeklerde ne de kadınlarda kanda bu virüsü saptamak mümkün değildir.

Düşük Riskli HPV Tipleri / HPV 6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 tedavisi