Genital Siğil, Kondilom Tedavisi
 


Genital Siğil Nedir, Kondilom Nasıl Bir Lezyondur?

Genital siğil veya diğer adı ile kondilomlar cinsel yolla bulaşan ve HPV adı verilen bir virusun neden olduğu enfeksiyonlardır. Tekrarlama eğiliminin olması çoğu zaman hem kadının hem de erkeğin  moralini bozar.120'den fazla HPV çeşidi  vardır ve bu HPV tiplerinden  sadece bazıları genital siğile neden olur. HPV tiplerinin yaklaşık 50 tanesi cinsel temas yoluyla bulaşır. Diğer  HPV tipleri ise ellerde, ayaklarda ve yüzde et beni şeklinde oluşumlara veya  siğillere neden olur.
Human Papilloma Virüs vücut hücrelerinde yaşayarak çoğalır ve sonunda ilk girdiği hücreden çıkarak diğer hücreleri de enfekte etmeye başlar.nin ömür boyu taşıyıcılığı olmadığı sanılmaktadır. HPV ile temas eden kişilerin büyük bir  çoğunluğunda  virüs vücudun kendi bağışıklık sistemi sayesinde yok olur.

Genital Siğil Görünümü ,Şekilleri Nedir
Genital siğiller düz (flat kondilom)  veya kabarık ( karnabahar siğil, iğne başı siğil) olabilirler. Değişik boyutlarıda ve görüntüde olabilir.Kondilomların renkleri de değişkendir ancak çoğunlukla ciltten bir ton koyu, pembe, grimsi beyaz veya cilt renginde de  olurlar.

Genital Siğil Hangi Bölgelerde Daha Çok Bulunur?
Kondilom, Genital  Siğiller birden fazla bölgede de olabilirler. Büyüyüp çoğalarak birleşip  karnıbahara benzer büyük bir görünüm de alabilirler. Kadın ve erkekte kondilomlar genital bölge, vajina girişi ve içi, penis üstü, makat etrafı, kasık bölgesi ve ağız, boğaz bölgesinde de çıkabilirler ve acısızdırlar.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?
Ggenital  siğiller HPV hastalığı taşıyan bir kişiyle  girilen her türlü cinsel ilişki veya cinsel temas  ile bulaşabilir.HPV  Virüsü cinsel ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan veya da önceden var olan mikroskopik yırtıklar, çizikler ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde ten teması yolu ile bulaşır.

HPV  taşıyan  biri ile temas eden herkes de enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz ancak kondilom ortaya çıkan bireylerin %60-70′inin partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır.

HPV bir kez vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz ve hiçbir bulgu vermeden kalabilir, aylar hatta yıllar sona bağışıklık sistemi ile ilgili olarak çıkabilir.Gebital siğil cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir. En çok  gençlerde ve birden fazla sayıda partneri olan, ya da partneri birden fazla kişi ile birlikte olmuş kişilerde görülür. Normal doğum sırasında da nadiren anneden bebeğine geçebilir.

Genital Siğil, Kondilom Belirtileri Nelerdir?
Genital bölgede kaşıntı veya hafif sızıya neden olabilirler. Cinsel  bölgede genellikle değişik boyut ve yerleşimde  küçük siğiller ortaya çıkar. Bu siğiller kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle bazen hissedilebilir. Cinsel siğiller yapı olarak yumuşak, sarı-pembe-beyaz renkli bazen de büyük karnıbahar benzeri oluşumlardır. Kuluçka süresi genital siğillerin belirli değildir. HPV ile temastan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir, fakat  büyük kısmında 1-6 ay içinde belirti verir.

Kondilomlar yani  genital siğiller tek ya da grup halinde olabilirler.  Bazen de “flat kondilom” olaral da isimledirilen bir görünümde dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar.Kondilom da ağrı olmaz, fakat ara sıra kaşıntı ve  ciltte batma,yanma görülebilir.
 
Genital Siğil Tanısı Nasıl Konur?
Genital siğiller genellikle  doktor tarafından muayene esnasında  deneyimli bir göz tarafından teşhis edilirler. Bu siğillerin çok karakteristik bir görüntüsü olmasına rağmen  nadiren atipik ve karmaşık görünümde olan kondilomları kesin olarak anlayabilmek için küçük bir biyopsi  ile patolojik tanı da konabilmektedir. Genital siğil teşhisinde “asit testi” ve vulvoskopi, kolposkopik muayene de yardımcı yöntemlerdir.
Kondilom tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekir ise tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir eş enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına neden olabilir. Genital siğillerde HPV tipleme testi yapılması da çok önemli olduğu gibi kadınlara genital siğil teşhisi konulduğunda, smear testi yapılarak rahim ağzındaki değişimlerin de kontrol edilmesi gerekir.

 Genital Siğil Tedavisi, Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Genital siğiller ihmal edilmeden ve zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.Tedavide virüsü vücuttan yok etmek mümkün değildir, sadece siğiller yok edilir fakat siğllerin yok olması bulaştırıcılığı çok azalttığı gibi vücuttan virusun atılması için olanak sağlar ve siğllerin diğer alanlara sıçramasını da engellemiş olur.
 Maalesef HPV tipine va kişinin bağışıklık sistemine ve tabii ki siğilin lokalizasyonuna yaygınlığına bağlı olmak üzere defalarca siğiller tekrarlayabilir, fakat başarılı ve doğru bir tedavi seçeneği ile eninde sonunda siğillerin tekrar çıkması sonlanmaktadır.

Genital siğil tedavisinde tıbbi ve cerrahi yaklaşımların ikiside uygulanabilir. Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı krem şeklinde ilaçlar kullanılabilir ancak bu uzun süreli, yan etkileri de olabilen ve zahmetli bir tedavidir.Bu ilaçlar normal dokuya temas ettiğinden ciltte bir tahribata neden olabilmektedir.

Günümüzde kondilom tedavisinde i tedavide en çok uygulanan yöntem siğilin yakılması ya da dondurulmasıdır. Burada amaç kondilomun  tahrip edilmesidir.

 

En İyi Genital Siğil Tedavisi Nedir, Siğil Kesin Tedavi Yöntemi
Genital siğil yakma işleminde  lazer, LEEP cihazı  ya da elektrokoter uygulanır.  Dondurma işleminde ,krioterapi de ise  sıvı nitrojen ya da karbondioksit kullanılır. Bazen büyük genital siğiller, dev kondilomlar  cerrahi olarak çıkarılmayı gerektirebilir.
Genital siğil tedavisinde hasta konforu açısından  lokal ya da siğillerin yaygın olduğu veya makat-vajina gibi hassas yerlerde olduğu durumlarda  tercihan genel anestezi uygulanır.
İlaç tedavileri ile siğilin iyileşme olasılığı %45-60'dır. Diğer tekniklerin başarısı ise %80-90 arasındadır.

Genital Siğili Olan Hastaların Takibi.
Genital siğilleri olan hastalarda iyi bir tedavi kadar doğru bir tedavi sonrası takip önemlidir. Kondilom tedavisi sonrası hastaların yaralar iyileçene kadar cinsel ilişkiye girmemeleri, partnerlerinin de mutlaka kontrol ve tedavi olmaları, siğillerin nüks ettiği takdirde zaman kaybetmeden tekrar tedaviye gelmeleri, var olan siğilleri kanatıp zedelememeleri ve genital bölge temizliğinde jilet kullanmamaları çok önemlidir.

Genital siğil riskini azaltmanın en etkili yolu güvenli cinsel birliktelik,  birden fazla sayıda partner ile birlikte olmamaktır. Prezervatif her ne kadar genital siğillere karşı tam bir koruma sağlamasa da HPV ile birlikte olabilecek diğer cinsel ilişki ile geçen hastalara karşı koruma sağladığı için kullanımı önerilmektedir.

 

Genital Siğil Resimleri, Kondilom HPV Fotoğrafları, Kadında Erkekte Genital Siğil Görüntüleri
Genital Siğil Kesin Tedavisi Video