HPV temizlenir mi, vücuttan atılır mı?
 

HPV  vücuttan atılır mı. Kaç yılda HPV vücuttan temizlenir. HPV yi yenmek için ne kadar bir zaman gereklidir . Ben Bu HPV den kurtulabilmiyim?

HPV virüs  ,insan papilloma virüsü enfeksiyonuna karşı  vücudun geliştrdiği immun yanıt, genellikle diğer  bilinen virüs  enfeksiyonlara göre  çok daha geç gelişir.

Bunun bilinen  nedeni, HPV  virüsü DNA virüsü olması sebebi ile konak immun cevabından maalesef kaçmaktadır. Bu kaçış esnasında  HPV virüsü tiplerine göre değişkenlik göstererek ayrıca kişinin bazı immun sistem fonksiyonlarını da baskılayabilir. Bu sebeple HPV ye bağlı enfeksiyonlarının iyileşmesi, hpv nin vücuttan atılaması ve tamamen temizlenmesi  uzun zaman almaktadır. Evet hpv vücuttan atılır, vücut hpv yi temiziler fakat bunun için kişiye ve virüsün tipine göre değişkenlik gösteren faktörlere bağlı olna bir sürede , aylar ve hatta yıllar içinde olmaktadır.

Yüksek riskli HPV tiplerinin vücutta temizlenmesi için gerekli olan süre yaklaşık 2-4  yıl  iken düşük riskli HPV tiplerinin  vücuttan  temizlenmesi için 1-3yıl gibi kısa bir süre yeterlidir.

HPV Virüs immun sistemden kaçabilmek ve direnmek için  için birçok mekanizma geliştirmiştir. Bunlardan en önemlisi Virüsün DNA replikasyon döngüsüdür.  Bu safhada viremi fazı içermez. HPV ye bağlı  viral enfeksiyonun  bu hgenital siğil veya rahim ağzında hücre değişikliği de olabilir, epitelyum hücrelerinin lizisine yol açmaması ve doğal  farklılaşmaya bağımlı viral protein ekspresyo nunun immun  bazlı sistem hücrelerinden uzakta epitelin üst tabakalarında olması doğal gelişen  immun cevabın uyarılmasını azaltmaktadır. İmmun cevaptan bu insan papilloma virüsün kaçıştaki diğer önemli faktör keratinosit lerin iyi antijen sunamamas ıdır. Ayrıca, HPV doğal immuniteyi  yani bağışılığın gelişmesin,de engelleyen bazı mekanizmaları da içermektedir. Kısacası sizler bağışıklığınızı arttırmaya çalışmaz iseniz HPV hem çoğalır hem de sizin bağışıklığınızı daha da düşürerek onunla yapacağınız mücadeleyi zorlaştırır.

Bağışıklığınıza destek olursanız, siğillerden iyi bir tedavi ile kurtulup  vücudunuz daki virüs yükünü de azaltmış olursunuz sonuç olarak HPV den Kurtulmanız mümkündür. Vücut HPV yi belirli bir süre içinde temizler ve vücuttan atar. Sizler de bu atma süresini kısaltmak ve daha fazla size zarar vermesini engellemek için profesyönel bir yardım ve hpv tedavisi için uzman bir hpv merkezinden destek almalısınız.


 

HPV Kliniği İstanbul Randevu


Diğer HPV Yazıları