HPV Testi Ne Kadar Güvenilinir
 

HPV Testi Ne Kadar Güvenilir bir test midir? Yapılmalı Mı?

HPV Testi doğruluk oranı nedir;Genel olarak HPV testleri  kadında yapılan smear tarama testlerine göre daha yüksek oranda genital kanseri tespit ederken kanseri ekarte etme oranları ise daha düşüktür bu yüzden doğru olan kadın doğun uzmanları tarafından ı her iki testin birlikte yapılması ve böylece daha doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktır.

HPV kliniklerinde HPV testi aynı zamanda HPV hastalığın gelecekteki seyrini bize gösterebilir ve hasta takibini kolaylaştırır.Smear testi normal ve HPV testi negatif olan bir kadında 5-10 yıl içerisinde rahim ağzı  kanser gelişme olasılığı sıfıra yakındır. Bu nedenle kadınlrda HPV testi negatif olanlarda PAP smear test aralığı doktor da uzatılabilir.

Eğer yüksek riskli HPV tespit edilmişse ve smir testinde biopsi ile teyit edilmiş ciddi displazisi ( CİN2 , CİN3,  HSİL ) tespit edilirse iki yıl içerisinde kanser gelişme riski % 50-80’dir.

Günümüzde  bir çok klinikte HPV testi rutin yaygın bir tarama testi olarak kullanılmasa da genital kanser öncesi lezyonlara sahip hastaların yönlendirilmesinde ve takibinde kullanılmaktadır.

 

HPV Kliniği İstanbul Randevu