HPV Tahlili Nedir
 

Human papilloma virüs , YANİ HPV  günümüzde en yaygın görünen cinsel yolla bulaşan BİR hastalık olarak gösterilmektedir.

Genital siğillere neden olan düşük riskli  HPV tipleri  ve genital kanserlere yol açan yüksek riskli HPV tipleri vardır.

Yapılan tıbbi incelemeler  serviks yani Rahim ağzı kanserine yakalanan hastaların %99’unda HPV virus pozitif olduğu gösterilmiştir. Fakat her HPV pozitifliği mutlaka genital kensere ve özellikle  rahim ağzı kanserine yol açmaz.

Güncel  bilimsel verilere göre  toplumda genel olarak tüm HPV tipleri oratalaması alındığında bu virus  bulaşan kadınlarınen az %10’ndan daha azında rahim ağzı kanseri gelişmektedir.

HPV engeksiyonu  erken cinsel aktivite ile birlikte cinsel aktivitenin sık olduğu ve cinsel partner sayısının çeşitli olduğu genç kişilerde çok daha sıklıkla görülmektedir.

Genç kişilerde, hem erkek hem de kadında,  HPV pozitifliği çok yüksek iken  bu oran bağışıklık sisteminin HPV virüs yükünü azaltarak yok etmesine bağlı olarak 40 yaşından sonra %5’lerin altına düştüğü iddia edilmektedir. Yani HPV gençler için daha ciddi bir sorundur. HPV tahlili fiyatları değişkendir

İstanbulda HPV tahlili için bizimle iletişime geçin

 

Muhtemel Yüksek Riskli HPV Tipleri / HPV 26, 53, 66, 68, 73, 82 Tedavisi

 

 

HPV Kliniği İstanbul Randevu