HPV Nedir, HPV Virüsü
 

HPV, Human papilloma virus ,son zamanlarda toplumda giderek daha fazla duyulmaya başlayan bir  enfeksiyon hastalığıdır. Son yıllarda HPV virüs enfeksiyonun görülme sıklığındaki artışın sebebi cinsel ilişki ile kolayca bulaşabilmesi, çok eşlilil, erkelern portör yani taşıyıcı olmaları yanı sıra kadınlarımızın yıllık smear kontrollerini daha düzenli yaptırmaları ve bu sayede var olan hastalıkların saptanabilmesidir.

HPV insanlarda enfeksiyona neden olan bir tür DNA virüsüdür. HPV’nin 130 civarında türü vardır. Bunlardan bir kısmı elde ve ayaklarda siğillere neden olurken, bazıları hem kadın hem erkekte genital,cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğillere ya da başka bir adıyla kondiloma yol açarlar. Bazı HPV türleri ise kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere ve rahim ağzı kanserine  neden olabilirler. HPV’nin yaklaşık 40 türü genital enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Yapılan çalışmaların gösterdiğine göre cinsel yönden aktif olan her dört kişiden üçü hayatlarının bir döneminde cinselHPV enfeksiyonu geçirmektedirler.Cinel temasla  bulaşabilen HPV vajinal, anal veya oral seksle bulaşabilir, hatta tam ilişki olmdan cinsel bir temasla da geçebilir.Çoğu HPV enfeksiyonunda herhangi bir belirti görülmez. Bazı HPV tipleri genital siğil oluşumuna neden olur.

Genital bölgede gelişen bu siğillere kondilom veya condyloma acuminata adı verilir. Bu genital siğiller vajina içinde ve dışında, anüs civarında, vulvada, rahim ağzında, erkekte tüm genital bölgede,paniste, makatta ve tabi ki ağız ve dudaklarda da görülebilir. Siğillerin yerleşim yerine göre bu kondilomlar tedavi edilebilir.

Bazı HPV tipleri kanser ile ilişkilidir. HPV,; rahim ağzı, anüs, vulva, vajina, ağız, boğaz ve penis kanserlerine de neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanseri uzun bir sürecin sonunda gelişmektedir. HPV ilk olarak serviks yani  rahim ağzındaki hücrelerin anormal bir karakter kazanmasına sebep olmaktadır. Bazı durumlarda bu anormal hücreler kanser öncesi karakter kazanırlarve bu hücreler de HPV tipine bağlı olarak  kansere dönüşürler . Çoğu kez bu anormal hücreler hiç bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden bağışıklık sistemi iyi kişilerde kaybolup giderler.

HPV Virüsünün  kuluçka süresi değişkendir. Bulaşma olduktan sonra bulgular bazen birkaç ay bazen de yıllarca  sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden sessiz bir şekilde vücutta kalabilir ve atılabilir.Aktif genital lezyonların  yani genital siğil varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da yüksek oranda azalmaktadır 

Kaç Tip HPV Çeşidi Vardır, HPV Virüs genital Siğil Sınıflaması