HPV Danışmanlık Hizmeti İstiyorum .. HPV Kulübü
 

Dr Nerva hanım merhaba ,Son derece özenli hazırlanmış siteniz gerçekten çok aydınlatıcı.
Ben Ankara da yaşayan bir aile hekimiyim, sizden görüş almak istiyorum.
Bana cevap verirseniz çok memnun olacağım.

Genital lezyonları ve kondilomları olan 24 yaşında cinsel aktif kız arkadaşımın dış lezyon biyopsisinde "HPV Tip 16 ve tip 18 kesin pozitif". Dış genital lezyonları koterizasyonla yakarak 5 ayda tedavi edilmiş.8 ay TAM cinsel izolasyon sağlanmış. 8 ay sonunda smear normal.1 yıldır birlikteyiz.test yaptım ben de HPV 16 ve HPV 31 taşıyıcısıyım, Daha önceki partnerlarında hep prezervatif kulandım. 6 ay önce sevgilimle aynı anda penis shaftında skrotuma yakın 4 küçük lezyon koterize edildi. Bir lezyondan alınan biyopside "Tip 16 ve 31 kuşkulu birkaç hücre" görüldü.8 ay boyunca yeni lezyon yok.Başka biriyle de birlikte olmadım.Ve hem kız arkadaşımın ,hemde ben 6 ayda 3 doz GARDASİL yaptırdık.8 ayın sonunda smear temiz çıkınca ilişkiye başladık. Anal ilişki hiç olmadı ,bazen karşılıklı oral seks yapıyoruz yeni bir kısıtlama gerekir mi?


Prezervatif kullanmak istemiyorum.Cinsel ilişkilerimiz "nazikçe" devam ettiriyoruz. Oral seks yapabilirmiyiz mi? Yoksa bunun için örneğin 4 ay daha mı beklemeli mi? Son smear üzerinden 2ay geçmiş.Ne zaman ve ne sıklıkta alınmasını önerirsiniz? İnternette 30 yaşında yapılan aşının ,önceden enfekte etmiş olan "aynı HPV tipine" faydası kısmen olabileceği de yazılmış. Burada etki etmediği şey "Aynı tip" mi ,yoksa "mevcut lezyon" mu… Yani yapılan aşı,gelecekte,örneğin 6 ay sonra, farklı lokazisyonda yeni lezyonları önlemez mi?

Penil kanserlerin daha çok glans-prepitsium-coronada ,kadındaki kanserlerin de daha çok cervixte lokalize olduğuna göre, sadece scrotuma yakın penil shaft kısmında lezyonlar çıkan benden kız arkadaşımın doğrudan cervixe bulama olasılığı teorik olarak düşük müdür?
Tip 16 , 18 almış, Gardasil yapılmış kız arkadaşımın yeniden Tip 16 ile enfekte olma olasılığı,benimle evlenirse diğer sağlıklı bir erkek bireyle evlenmeye kıyasla daha mı çoktur?HPV uzmanı olarak yardımlarınıza Çok teşekkür ederim.

 

HPV Virüsünden Korunma Yolları, Genital Siğil Bulaşmasından Korunun  (Video)

 

 


  HPV  / Genital Siğil Danışmanlık için BİZE ULAŞIN
 

HPV Kulübü,  Diğer HPV Hikayeleri Anasayfa

UYARI !!!

HPV kulübünde deneyimlerinizi ve hikayenizi mi paylaşmak istiyorsunuz?? hpvdoktoru@gmail.com  adresine  mail atabilirsiniz. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz deneyimlerinizi, HPV hikayenizi gerçek  kimlik bilgileriniz olmadan ve belirteçler kullanmadan payşabilirsiniz. Mail adresiniz sanal ortamda paylaşılmayacak ve aynı şekilde sanal ortamda cevap verilmeyecektir.